Дори по-малко амбициозният график на България е в опасност, тъй като политическата нестабилност усложнява напредъка към преодоляване на оставащите препятствия". Това се казва в обзор на агенция Bloomberg, представящ като отговори на осем въпроса "Защо България трудно ще въведе еврото от 2024 г."
Още: Страх в парламента: Без български войници в Украйна, Русия не е агресор
Още: Пеевски: Доган се опитва да обязди кабинета (ВИДЕО)
Закъснелите срокове и задълбочаващото се политическо разделение означават, че България е изправена пред трудна битка, въпреки преобладаващото парламентарно мнозинство в подкрепа на еврото, допълва текстът. Авторите напомнят, че България трябва да поиска от Европейската централна банка доклад за готовността си "най-късно в началото на пролетта", но финансовият министър Росица Велкова казва, че това ще стане, само ако е страната е готова.
Припомня се, че България и Хърватия заедно са влезли в т.нар. чакалня на еврозоната през 2020 г., но хърватите вече използват единната валута от началото на тази година, а България изостана, макар да е започнала да работи по въпроса скоро след като стана член на ЕС през 2007 г.
"Идеята се сблъска със скептицизма на някои политически партии, включително симпатизиращите на Русия социалисти, които настояха за допълнителен анализ на разходите и ползите, преди да определят твърда дата. Националистическата партия "Възраждане", която е и проруска, призова за референдум по темата, твърдейки, че България отстъпва твърде много суверенитет. Освен това някои анализатори, включително заместник-управител на централната банка, предупредиха за структурните проблеми на еврозоната и високите нива на дълга на някои от нейните членове и критикуваха някои от предишните политики на ЕЦБ", се казва в статията, цитирана от "Дневник".
Още: Борисов плаши, че няма да се избират регулатори: Ето защо (ВИДЕО)
Още: Кирил Петков: Кандидатите за регулаторите са все на Пеевски
В нея се припомня, че социологическо проучване от ноември е показало, че само една трета от българите одобряват приемането на еврото, а над две трети се опасяват, че това би довело до по-високи цени. Но подобни съмнения не са нещо необичайно за нови членове - в Латвия, например, половината от населението се противопоставяше, когато страната влезе в еврозоната през 2014 г. "
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ГЕРБ номинира Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет
Още: Макрон: Франция навлиза в нова ера, Европа трябва да увеличи военните си усилия
Парламентът трябва да приеме три законопроекта - за несъстоятелността, прането на пари и застраховането, допълва Bloomberg. "Продължаващата политическа криза обаче възпрепятства процеса, тъй като България се насочва към своите пети общи избори за по-малко от две години. Освен това може да й е трудно да изпълни критериите за инфлация, като финансовият министър Росица Велкова нарече изискването "единственото сериозно предизвикателство" в интервю, публикувано в края на януари."