Липсата на кворум и невъзможността на Народното събрание да работи нормално струват хиляди левове на данъкоплатците и на държавната хазна.
На ден парламентът харчи по 30 хил. лева само за заплатите на депутатите, като народните представители не получават надница само ако не участват в работата на най-висшия законодателен орган в България. Когато обаче няма кворум, това не означава, че се спират заплатите на всички.
В петък, 4 октомври, Народното събрание не можа да събере кворум за парламентарния контрол. А четирите заседания, на които трябваше да се обсъжда и гласува внесения от ГЕРБ вот на недоверие срещу правителството, струват на хазната 600 хил. лева, показват изчисления на вестник „Сега”. Според червения депутат Мартин Захариев всички процедурни хватки за осигуряване на кворум за стрували 1,5 млн. лева.
Досега резултатите от работата на Народното събрание са меко казано спорни. Най-важното решение е това, с което беше гласувано вземането на заем от 1 млрд. лева, за да бъде актуализиран бюджетът. Тепърва обаче трябва да се приемат норми в куп области и да се изпълняват обещания. Защото например само от липсата на утвърждаване на законопроекта за а обратно начисляване на ДДС при зърнопроизводителите, държавата губи над 120 млн. лева, твърди Георги Кадиев.
За първите четири месеца откакто властта в държавата беше сменена, разходите само за депутатите са почти 6 млн. лева. Отделно се добавят и възнагражденията за парламентарната администрация, която наброява над 600 души. Тук не влизат представителните, разходите за командировки, транспорт, технически пособия и пр., което умножава сумата. В началото на юни народните представители замразиха заплатите си на нивото от 2009 година, т. е. на 2196 лв., но към основното възнаграждение те си докарват допълнително по около 1000 лв. от участия в комисии и в ръководствата на парламентарните групи на НС. Най-висока е заплата на председателя на парламента - 3403 лв.