Гъркът Константинос Константинидис и Анелия Карагьозян станаха шампиони при колоездачите в тазгодишното издание на Обиколката на Витоша, известна още като Витоша 100, съобщава www.sofia2018.bg За Константинос това е първо злато в дебютното му участие, а Анелия защити титлата си от миналата година, като записа третата си победа в престижното състезание.
Началото на Обиколката бе дадено още в 6 ч. в съботната сутрин от Татяна Георгиева, председател на Комисията за децата, младежта и спорта към Столична община и от Анна Пенчева, която от години е един от основните двигатели в организацията на Обиколката. Двете поздравиха участниците, като им пожелаха успех, да завършат без контузии и да останат с добри спомени от днешния ден. След това дългата колона колоездачи се източваше през старта повече от 5 минути към бул. „България“ в посока Бояна и после нагоре по пътя към Златните мостове.
Константинидис наложи неудържимо за останалите темпо още към средата на трасето, а на 75-ия км вече водеше с повече от минута пред останалите, което му позволи да финишира необезпокояван като шампион с време 4.20:30 ч. Втори, на минута и половина, се нареди Емил Стойнев, а бронзът е за финиширалият девет минути след шампиона Владислав Гюров, изпреварил в инфарктен финален спринт Лъчезар Ангелов.
„За първи път стартирам тук и съм щастлив, че в дебюта станах шампион. Трасето е добро, допадна ми. Най-трудно ми бе в самото начало. Миналата година бях отново в България и участвах в друго прекрасно събитие от София – Европейска столица на спорта – Ултрамаратона „Софийски манастири, където за малко изпуснах победата“, заяви щастливият шампион днес.
Това е трети случай в историята, когато чужденец печели Обиколката. Преди днешното злато на гърка, два пъти - през 2013 и 2014, триумфираше белгиецът Уолтър Клеп.
При жените Анелия Карагьозян бе още по-убедителна в превъзходството си, като 25 км преди финала водеше с цели 18 минути пред останалите. В крайна сметка Анелия защити титлата си от миналата година с резултат 5.41:02 ч., втора с 6.00:58 ч. остана Ася Борисова, а с третото място Лили Ангелова(6.21:46 ч.) повтори класирането си от миналата година. Средната скорост на шампиона при мъжете е 23 км/ч., а при жените – 18 км/ч.
"Това е шестото ми участие във Витоша 100 и съм много радостна, че печеля за трети път. Защитих титлата си от миналата година, но сега трасето бе по-дълго, по-кално и по-трудно, което допълнително ме амбицира. Успехът се дължи на ...много часове колоездене..." каза шампионката.
Тази година сред участниците в 34-ото издание на Обиколката има представители на 24 държави – с три повече от миналото лято, като броят на чужденците над 70. Общо над 2500 са участниците във всички изпитания, а само колоездачите записани за старт са близо 1700. Новото в това издание бе лекото удължаване на маршрута с няколко километра, за да може той да се доближи максимално до 100-те км. Отново по трасето бяха изградени 12 освежителни и подкрепителни пункта. Най-млад сред записалите се участници е 9-годишният колоездач Борил Иванов, а най-възрастен е 74-годишният Веселин Беремлийски, който ще стартира на 200-километровия дуатлон.
И тази година Обиколката на Витоша е част от инициатива София2018 – Европейска столица на спорта и едно от най-важните събития в календара на инициативата. Проектът има за цел да популяризира активния начин на живот, добрите практики, програми и събития с акцент върху масовия спорт, спортът близо до дома и върху значението на физическата активност като приоритет в живота на хората от различни общности, възрасти и социални слоеве.
„За Столична община и проекта София2018 е много важно да има повече подобни събития. Инициативата Европейска столица на спорта е насочена точно към масовия спорт, към активния начин на живот и Обиколката на Витоша е прекрасна възможност всеки да отправи едно ново предизвикателство към самия себе си,“ заяви Татяна Георгиева.
Проявата е обявена за „състезание без боклук“, поради което участниците бяха приканени да си носят свои бутилки за вода, да не използват пластмасови чаши за еднократна употреба и да прибират отпадъците си по време и след състезанието. В зоната на старт/финала организаторите са подготвили сетове с приятни изненади, игри и забави, където участниците ще могат да релаксират, а гости и зрители да прекарат приятни часове.