Протестите срещу въвеждането на еврото в България, организирани от проруската партия "Възраждане", кулминираха в събота с нападение над Дома на Европа в София. Членът на БСП и журналист Александър Симов коментира събитията в интервю за Студио Actualno, критикувайки както действията на протестиращите, така и последиците за обществения дебат по темата.
"Възраждане" като машина за унищожаване на каузи
Според Симов, протестът е бил преднамерено радикализиран, което води до капсулиране както на "Възраждане", така и на противоположната страна, превръщайки сериозен икономически въпрос в сцена на уличен екстремизъм. Още: Сарафов ще иска два имунитета след протеста на "Възраждане"
"Възраждане" е машина за унищожаване на смислени каузи", заяви той. По думите му партията прави невъзможен рационалния разговор за еврото, тъй като мнозина граждани, които иначе биха имали притеснения, няма да се идентифицират с насилствени действия.
Симов подчерта и нуждата от реален диалог по въпроса: "Хората, които са притеснени, трябва да получат отговор на своите въпроси, а не да бъдат обвинявани с насочен пръст." Той добави, че в държави като Хърватия приемането на еврото е било съпроводено с мерки като таван на цените, което е предотвратило рязка инфлация.
Александър Симов критикува подхода на партията на Костадин Костадинов, като заяви, че партията замества политиките с театрални протести: "Възраждане по този начин се опитва да прикрие парламентарната си неефективност. Те никога няма да станат първа политическа сила, защото унищожават каузи, които иначе биха били широко споделени. Никой няма да даде мандат за правителство на такава партия". Още: Веднага край на свободията на Костадинов и подчинените му
По думите му, партията не е предложила реални решения за ключови социални и икономически проблеми като доходите, водната криза и енергийната политика. Вместо това, тя залага на конфронтация, която я държи в изолация: "Тяхната задача глобално погледнато е да изолират тези 12-15% недоволни хора, които вечно да са натикани в парламентарния ъгъл", категоричен е Симов.
Границата между протест и насилие
Според Симов, агресивните действия на "Възраждане" повдигат въпроса за границата между граждански протест и насилие. "Протестите имат граници и те не бива да се преминават. Въпросът е искаш ли протестът ти да успее, или просто искаш да държиш базата си капсулирана и мобилизирана, без да можеш да привлечеш допълнителна подкрепа."