Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Умишлено заразяване с коронавирус: една от идеите за по-бърза ваксина

13 май 2020, 07:30 часа • 7336 прочитания

Разработването на ваксини обикновено отнема десетилетия, но експертите търсят начини да съкратят процеса на създаването на ваксина срещу коронавирус до 12-18 месеца. Гаранции, че ще успеят - няма. Не е ясно и до колко изпитанията върху хора с умишлено заразяване ще ускорят този график. Според експертите самите изпитания може да отнемат два месеца, но създаването на версия на вируса за заразяване на хора (най-важната част от всякакви подобни изпитания) вероятно ще отнеме 6 месеца най-малко. 

"Ние сме длъжни да търсим пътища, които не са типични при разработването на ваксини", казва Стенли Плоткин, почете професор по педиатрия в университета в Пенсилвания и експерт по ваксините, който в началото на този месец излезе със статия в подкрепа на изпитания върху хора с умишлено заразяване. Според Плоткин "ако по пътя не възникне проблем, би било разумно да се надяваме, че изпитанията върху хора с умишлено заразяване може да се проведе след 4 месеца". Доктор Плоткин отбелязва, че най-близката цел не е ваксина за масова употреба, а такава за екстремно ползване в групи с висок риск.

Експертите се обединяват около мнението, че дори ако за ускоряването на появата на ваксина се прилагат изпитания върху хора, в крайна сметка ще е необходимо да се проведат по-широки изследвания. Изданието напомня, че "всякакви опити върху хора с умишлено заразяване ще се провеждат в строго контролирани условия. Когато подобни изпитания са се използвали в миналото за разработването на ваксини и лекарства, то е ставало въпрос за заболявания, чието протичане и ефекти са били известни в по-голяма степен, отколкото Covid-19. 

Например, учените се борят с грипа, като се опитват да разработят по-ефективна и продължителна ваксина. Грипът е добре изучен, добре известен вирус и учените са убедени, че могат да въведат негово точно количество на млади и здрави доброволци без да ги убият. 

"Изпитанията с умишлено заразяване са на дневен ред, когато не е възможно разработването на традиционни ваксини. През 2017 година Националният здравен институт на САЩ препоръча да не се провеждат опити върху хора с умишлено заразяване със Зика по етични съображения. Но сега, когато традиционните изпитания на ваксини могат да бъдат затруднени, отчасти заради това, че огнищата на Зика са толкова непредсказуеми, учените се подготвят за опити върху хора с умишлено заразяване, въпреки че още не са получили одобрение. Що се отнася до коронавируса съществуват много рискови фактори и неопределености. 

"Започваме работа с този напълно нов вирус, за който знаем много малко", казва Катлин Нойзил, директор на центъра за разработване на ваксини и глобално здравеопазване при медицинската школа на университета в Мериленд. Според нея изпитанията върху хора с умишлено заразяване няма да ускорят процеса по създаването на ваксина. "Отчасти това е свързано с това, че за създаването на версия на вирус, който ще бъде използва в изпитанията, може да мине време. Този щам трябва да бъде създаден в съответствие с държавните стандарти и тестван, за да се подбере правилната дозировка.", смята Нойзил.

Дейвид Магнус, директор на Стандфордския център по биомедицинска етика привежда и друг проблем, свързан с умишленото заразяване е в това, че ако доброволецът се разболее няма ефективни начини на лечение. "Сега ние не можем да получим адекватно съгласие (на доброволците за участие в изследването), защото в действителност ние не можем да съобщим на хората какви са рисковете или ще придобият ли имунитет", обяснява Магнус. 

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес