Египетските власти направиха археологически пробив, откривайки отдавна изгубената гробница на крал Тутмос II, който управлява Египет за кратко около 1480 г. пр.н.е. Въпреки безмилостните усилия на археолозите, това е първата царска египетска гробница, разкрита след последното място за почивка на Тутанкамон през 1922 г.
ОЩЕ: "Отварянето беше грешка.“ Каква загадка остави Тутанкамон?
Гробницата, която датира от Осемнадесетата династия, остава скрита в продължение на векове, докато не е открита в района на древна Тива, западно от Луксор, близо до прочутата Долина на царете.
Съвместните усилия на египетски и британски археолози довели до идентифицирането на това, което преди било известно само като гробница № C4. Внимателни разкопки и анализ на артефактите потвърдили, че това място е принадлежало на цар Тутмос II. Египетското министерство на туризма и антиките официално обяви откритието във Facebook, което допълва това, което се знае за погребалните традиции на Древен Египет и практиките около царските погребения по време на XVIII династия – период, известен с големите си военни и културни постижения.
Дългото търсене
Входът и главният коридор на гробницата били открити за първи път през 2022 г. Първоначално археолозите смятали, че гробницата може да е принадлежала на една от царските съпруги, като се има предвид местоположението ѝ близо до гробниците на съпругите на Тутмос III и гробницата на царица Хатшепсут. Хатшепсут първоначално е била погребана като царска съпруга, преди по-късно да бъде преместена в Долината на царете.
ОЩЕ: Как миришат древноегипетските мумии?
По-нататъшните разкопки и изследването на артефактите обаче разкрилли ключови надписи, които сочели Тутмос II като собственик на гробницата. Д-р Мохамед Исмаил Халед, генерален секретар на Върховния съвет по антиките на Египет, казва, че са открити съдове от алабастър, изписани с името на Тутмос II, и титлата „починал крал“, заедно с препратки към съпругата му Хатшепсут. Това потвърждава, че гробницата е била построена за Тутмос II, а историческите записи предполагат, че Хатшепсут може да е имала пръст в надзора на погребението му, пише Ancient Orirgins.
Въпреки вълнението около откритието, самата гробница е в лошо състояние. Според Мохамед Абдел Бади, ръководител на сектора за египетски антики, древните наводнения са увредили сериозно структурата скоро след погребението на Тутмос II.
Тутмос II с богините Сехмет и Хатор. Изображение върху пилон в храма на Карнак. Ausschnittbearbeitung NebMaatRe / Public Domain
Първоначалните проучвания показват, че много от оригиналното съдържание на гробницата е било преместено след тези наводнения. Вътре обаче били открити останки от сини надписи, жълти звезди и пасажи от погребалния текст, известен като Imydwat (Древноегипетски термин, означаващ „това, което е в подземния свят“). Тази книга традиционно е била включвана в царските гробници, за да напътства починалите по време на пътуването им през подземния свят.
ОЩЕ: "Ужасяващо ювелирна работа". Откритие от Египет шокира учените
Д-р Пиърс Литерланд, който ръководи британския екип, работещ по разкопките, описва архитектурния дизайн на гробницата като прост, в съответствие със структурите, избрани от фараоните, наследили Тутмос II. Продължаващата мисия има за цел да разкрие допълнителна информация за изгубеното съдържание на гробницата и нейното историческо значение. Много артефакти, за които се смята, че са били погребани с фараона, може да са били преместени другаде. Изследователите ще продължат да търсят тези изгубени реликви, за да съберат пълната история за погребението на Тутмос II и последващата съдба на съкровищата от гробницата му.
Управлението и наследството на Тутмос II
Тутмос II управлява по време на XVIII династия, въпреки че историците спорят за точната продължителност на управлението му, като го оценяват на между 3 и 13 години. Неговото управление често е засенчено от влиятелната му съпруга – царица Хатшепсут, и неговия син и наследник Тутмос III, който става един от най-могъщите фараони на Египет.
ОЩЕ: Не отстъпва по величие на храма в Луксор: археолози откриха уникален храм на Птолемеите
Името Тутмос означава „роден от Тот“, което се отнася до бог Тот, свързван с мъдростта, писането и волята на бога на слънцето Ра. Управлението на Тутмос II е белязано от военни кампании, но историческите записи показват, че той не е ръководил лично тези експедиции. Неговите сили успешно потушават въстанията в Нубия и Леванта, а генералите му осигуряват победи над номадските бедуински групи на Синайския полуостров. Заслугата за тези кампании е на Тутмос II, въпреки че ги ръководят неговите генерали. Това повдига въпроси относно степента на личното му участие във военните дела и дали управлението му се характеризира повече със стратегически съюзи, отколкото с пряко военно лидерство.
Храмът на Хатшепсут в Дейр-ел-Бахри се слави със своето величие. Badics / Creative Commons (CC BY-SA 3.0)
Син на Тутмос I и второстепенната му жена Мутнофрет, Тутмос II се възкачва на трона, след като по-големите му братя Ваджмос и Аменмос умират. Признавайки политическото значение на осигуряването на управлението си, той се жени за своята полусестра Хатшепсут, най-голямата дъщеря на Тутмос I и неговата главна съпруга, царица Яхмос. Царското потекло на Хатшепсут укрепва позицията на Тутмос II, гарантирайки властта му като фараон.
Тутмос II и Хатшепсут имат дъщеря, Неферуре, но наследникът на трона, Тутмос III, е роден от второстепенна съпруга Тутмос II, Исет. След смъртта на Тутмос II Хатшепсут поема контрола като регент на младия Тутмос III и по-късно се обявява за фараон, управлявайки Египет повече от две десетилетия. Историците спорят дали управлението на Хатшепсут представлява продължение на политиките на Тутмос II, или значително отклонение, което отразява нейната собствена визия за Египет.
ОЩЕ: Мумията на Шрьодингер: Учени сканираха саркофаг, който не може да бъде отворен (ВИДЕО)
Поради по-късните усилия на Хатшепсут да утвърди собственото си наследство, много паметници и надписи, носещи името на Тутмос II, са променени или заменени. След нейната смърт Тутмос III се опитва да възстанови наследството на баща си, като възстановява името му в няколко структури. Тези противоречиви усилия затрудняват историците да определят пълния обхват на управлението на Тутмос II, което според настоящите оценки е продължило от приблизително 1493 г. пр.н.е. до 1479 г. пр.н.е.
Въпреки че голяма част от архитектурната му работа е била изтрита или преправена, няколко структури от неговото време все още съществуват. Някои храмове и паметници, свързани с него, могат да бъдат намерени в Кума, Семна и Елефантина. Най-значимото му оцеляло архитектурно постижение е варовикова врата в Карнак, първоначално част от предния двор на четвъртия пилон на храма. Но блоковете от този портал по-късно били демонтирани и използвани като основа за конструкциите на Аменхотеп III. Независимо от тези загуби наследството на Тутмос II продължава да съществува чрез паметниците, които са останали, и историческите сведения, които споменават неговото управление.
ОЩЕ: Нови картини и детайли са открити в храма на Есна (СНИМКИ)
Загадъчният фараон
Останките на Тутмос II. G. Elliot Smith / Public Domain
Нито един погребален храм или известна царска гробница досега не е свързана с Тутмос II. Неговата мумия е преоткрита в края на XIX век в Дейр ел-Бахари Кашет, място, където многобройни кралски мумии са били препогребани, за да бъдат предпазени от крадци на гробници. Останките му са изследвани през 1886 г. от Гастон Масперо, който открил, че тялото му е претърпяло големи щети поради древно плячкосване.
Изследванията на мумията на Тутмос II показват, че той е бил физически слаб. Тялото му било слабо, с липса на мускулна маса, което предполага, че може да е страдал от здравословни проблеми. Тялото му също показва признаци на тежко кожно заболяване, с белези и петна. По главата му е имало плешиви петна, които може да са били свързани с болестта, довела до смъртта му в началото на 30-те години.
ОЩЕ: Древноегипетският мит за Сътворението и боговете на хаоса
Откриването на гробницата на Тутмос II е голямо постижение, но много остава неизвестно. Археолозите продължават да търсят допълнителен погребален инвентар и доказателства, които биха могли допълнително да осветлят живота и управлението на този неуловим и загадъчен египетски фараон.