Испанското дружество за колективно управление на авторски права SGAE сигнализира посолството в София за системните пропуски в правоприлагането от страна на държавните институции. В навечерието на домакинството на България на Общото събрание на най-голямата Световна конфедерация на дружествата, защитаващи авторските права CISAC GA 2025, международната общност на авторите и композиторите са алармирани за липсата на намеса от страна на Министерството на културата.
България продължава да изостава в защитата на авторските права, като липсата на ефективна правна рамка и контролни механизми водят до сериозни загуби не само за българските автори, но и за чуждестранните творци. Това сигнализира испанското дружество за колективно управление на авторски права SGAE дипломатическите представители на Испания в България в писмо, в което описва дългогодишните неразрешени проблеми в страната, които накърняват интересите не само на българските, но и на испанските творци.
В писмото се посочва, че липсата на адекватна защита на авторското право в България лишава правоносителите от справедливо възнаграждение за използването на техните произведения и е в разрез с международните споразумения, по които Испания и България са страни.
SGAE, което представлява повече от 140 000 автори и композитори в Испания, подчертава своята нарастваща загриженост, тъй като МУЗИКАУТОР като негов партньор в България среща системни пречки в събирането на авторски възнаграждения поради нефункционални регулации и липса на правоприлагане. Сред най-сериозните проблеми са:
- Продължителни и безрезултатни преговори за определяне на тарифи, които се дължат на неефективна законова процедура и водят до замразяване на възнагражденията за творците;
- Масово нарушаване на авторските права в туристическите и търговските обекти – едва 10% от собствениците на обекти заплащат лицензионни такси за използването на музика, докато останалите експлоатират чужд интелектуален труд без възнаграждение;
- Системен отказ от лицензиране на културни събития и концерти, организирани или финансирани от общините в България;
- Липса на работещ законов механизъм за компенсиране на авторите при копиране на техните произведения на празни носители.
Въпреки че МУЗИКАУТОР отправи еднозначен сигнал за тези проблеми и към Европейската комисия, до момента липсват законодателни реформи, които да гарантират работеща система за защита на авторските права. В резултат чуждестранните творци търпят сериозни загуби, а България остава в дъното на класацията по събираемост на авторски възнаграждения.
"Липсата на адекватна правна рамка и контрол ощетява не само българските, но и всички чуждестранни творци, чиито произведения се използват в страната. България трябва да предприеме спешни мерки, за да изпълни ангажиментите си по международните споразумения за авторско право", заяви изпълнителният директор на МУЗИКАУТОР Иван Димитров.
Той подчерта, че неслучайно България бе избрана за домакин на CISAC General Assembly 2025 – общото събрание на Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори, което ще се проведе между 26 и 30 май 2025 г. в София. В него ще участват около 300 представители организации за колективно управление на права от 116 държави.
Основна тема на събитието ще бъде въздействието на изкуствения интелект (ИИ) върху творческите индустрии и защитата на интелектуалната собственост. Заедно с това в рамките на събранието ще се проведат поредица от срещи с представители на държавните институции и ресорни комисии в изпълнителната власт, за да се обсъдят критичните проблеми в българската правна система, които възпрепятстват справедливото събиране на авторски възнаграждения.
"Призоваваме българските институции да заемат категорична позиция и всички заинтересовани страни да вземат участие в дебата, за да подкрепят създаването на по-справедлива система за защита на авторските права в България", посочи още изпълнителният директор на МУЗИКАУТОР.