Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво пречи на българската ваксина и как ръкавиците може да вредят срещу коронавируса

15 май 2020, 07:55 часа • 6856 прочитания

Дългото носене на ръкавици всъщност пречи в случая с РНК вирусите, какъвто е и коронавирусът. Това заяви доц. Андрей Чорбанов.Според него, с абсолютна сигурност SARS-CoV-2 ще оцелее по-дълго върху ръкавица, отколкото върху човешката кожа, която има способността да разгражда РНК заради ензимите, които съдържа. Кожата не пропуска коронавируса, категоричен е доцентът.

Чорбанов подчерта пред Нова телевизия, че при хора на първа линия, т.е. там, където се предполага честа среща с вируса, трябва да се носят ръкавици, но иначе – не.

По отношение на това колко оцелява коронавирусът по повърхности, особено на открито, доцентът също е категоричен – ако беше толкова устойчив вирусът, нямаше да има 4,5 млн. заразени в световен мащаб, а 4,5 милиарда. Според Чорбанов, вирусът не оцелява дълго по дрехи, по пейки, по повърхности, особено на открито.

Що се отнася до заповедта на здравния министър Кирил Ананиев задължително хората над 60 години и тези с хронични заболявания независимо от възрастта им да влизат в болница, ако са болни от COVID-19, Чорбанов отговори – няма логика! По думите му, в болница има допълнителен стрес и при клинично състояние с леки симптоми можеш да оздравееш по-бързо вкъщи.

Срещу вирус да се пръска е абсолютно безсмислено – той се предава при тесен контакт между хора, заяви доцентът.

Българска ваксина

Обществените поръчки забавят по безкраен начин всичко, което ни трябва, каза доц. Чорбанов. От една година чакаме да получим необходими неща като реактиви, оплака се той. Припомняме, че за обществените поръчки за медицина отпаднаха със Закона за извънредното положение, но БАН всъщност не е медицинска институция. А Чорбанов разказа, че институтът „Луи Пастьор” им одобрил грант за 70 000 евро за реактиви, но сега се чакат обществени поръчки.

Докато не мине през цялото население на света, вирусът ще си живее. Затова е належащо да се разработи трайно решение, подчерта Чорбанов. И обясни, че може да се ускори процесът по разработка на ваксина, ако има доброволци, които да поемат риска при теста за безопасност на ваксината.

Още: "Още няма ваксина срещу коронавируса, но Тръмп нареди на армията да е готова да ваксинира масово"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес