Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп вероятно ще успее да сложи край на дългогодишната война между Русия и Украйна, но това вероятно ще постави Киев и европейските му съюзници в НАТО на по-заден план. Това каза чешкият президент Петър Павел.
Реалистично ли е това?
Тръмп неведнъж е заявявал, че ще сложи край на продължаващата вече повече от две години и половина война в Украйна „в рамките на 24 часа“, ако отново бъде избран в Белия дом. Той не е разкрил как се надява бързо да сложи край на най-голямата сухопътна война в Европа след Втората световна война. ОЩЕ: Тръмп и Украйна: Най-вероятният сценарий - спекулации
"Не мисля, че това е реалистично, но в същото време вярвам, че той ще положи усилия да прекрати тази война и да сключи сделка с Путин", каза Павел, генерал в оставка и бивш председател на военния комитет на НАТО. "Най-вероятно няма да е в наш интерес и в интерес на Украйна да има такава сделка", каза Павел на срещата на върха по въпросите на отбраната на IISS в Прага.
"Съветниците на новоизбрания президент сигнализираха, че при една бъдеща сделка може да бъдат отстъпени на Москва части от контролираната от Русия Украйна, да отложи членството на Киев в НАТО с поне две десетилетия и да предаде на Европа дългосрочната отговорност за защита на източния фланг на континента и стотици мили демилитаризирана територия", каза Павел.
Как ще стане това?
Самият Тръмп все още не е решил как да събере украинския президент Володимир Зеленски и Путин на една и съща маса за преговори, съобщи Wall Street Journal по-рано тази седмица.
В навечерието на изборите Доналд Тръмп каза, че има „много подробен план как да спре Украйна и Русия“, но се измъкна да предостави каквито и да било подробности за пътната карта за прекратяване на конфликта. Кремъл заяви, че не знае за никакъв евентуален план, замислен от Тръмп, но че Путин е „отворен за конструктивен диалог“. „Нека да изчакаме и да видим какво ще се случи през януари“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери в сряда.
Една от идеите, които се лансират сред официалните лица в лагера на Тръмп, би могла да предвижда Украйна да се ангажира да не се присъединява към НАТО за поне 20 години, докато Вашингтон продължи да изпраща оръжия, съобщава „ Journal“, като се позовава на трима души, близки до Тръмп, и повтаря думите на Павел. Конфликтът също така ще бъде замразен, като Русия ще запази контрола си върху около една пета от Украйна, а през страната ще преминава демилитаризирана зона, която вероятно ще бъде охранявана от европейски сили.