Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Обединени ГИС за по-добро утре" отбелязаха Световния ден на географските информационни системи

21 ноември 2024, 16:43 часа • 407 прочитания

На 20 ноември, в Hyatt Regency Sofia бе отпразнуван Световния ГИС Ден - 2024. На събитието за поредна година ГИС обществото в България събра представители на държавна администрация, академичните среди и бизнеса, на конференция синтезираща опита и иновациите в бранша под надслов "Обединени ГИС за по-добро утре".

Специален гост за откриването на конференцията беше заместник-министъра на електронното управление Александър Йоловски. Той акцентира върху важността на сектора и необходимостта от синергия между институциите и бизнеса, което да позволи бърза имплементация на иновации и реализацията на мащабни проекти с обществено значение.

Организаторите от ГИС Алианс традиционно се фокусират върху подобряването на комуникацията и изграждането на стабилни връзки между академичните среди, администрацията и бизнеса, отвъд комерсиалното измерение – полето на географските информационни системи е от критично значение в човешките дейности в съвременния свят и в основите му стоят някои от базовите обществени функции, без които животът ни би бил съвсем различен. 

Приветствие отправи и проф. д-р инж. арх. Здравко Русев, президент на European Academy of Architecture в -? република. „Датата на срещата е изключителна поради това, че имаме повече от 25 години от създаването на обществената организация, която се занимава професионално с модерните географически информационни системи. Това се случва през 90-те г. на 20 век и в рамките на съюза на землемерите и картографите, заедно председателя проф. Георги Милев бе оооснооована ГИС секция към нея. За неин първи ръководител беше избран инж. Александър Лазаров. В рамките на ЕС можем да кажем, че българските специалисти вобластта на ГИС са едни от най-добрите.““ zdravko@rusev.eu

Сред официалните лица бяха и представители на АГКК, МОСВ, МРРБ, МЗХ, община Самоков и други.

В конференцията се включиха и представители на академичните институции от МГУ „Св. Иван Рилски, УАСГ, , а представители на водещи високотехнологични компании представиха част от успешните проекти, реализирани чрез ГИС платформи, носещи добавена стойност на бизнеса и обществото.

Презентационната част стартира с д-р Борис Борчев от „ТехноЛогикa“ ЕАД, който разгледа темата „Европейската рамка за оперативна съвместимост - основа за управление и обмен на данните“.

Александър Тасев от Hexagon впечатли аудиторията с иновационното решение „Hexagon R-Evolution Green Cubes“, посветено на опазването на дъждовните гори чрез обединени геотехнологии и бизнес модели.

Д-р инж. Мария Ангелова и гл. ас. д-р инж. Яна Липийска представиха възможностите за „Отворени данни за общините“, а д-р Владимир Филипов от „ТехноЛогикa“ демонстрира напредъка в „Единна ГИС система за управление, контрол и комуникация на подводни мисии“.

Гостите на събитието се запознаха с темата за „Дигитални близнаци в умните градове“, представена от инж. Пламен Гъбенски от Мапекс АД. Доц. д-р Стелиян Димитров от Географика ООД предложи интересно решение за адаптация към климатичните промени чрез „Приложение на дигиталните геопространствени двойници“.

В академичната част ас. инж. Станимир Димитров от Минно-геоложкия университет представи опита си с „Използване на QGIS за преподавателска дейност“, а ас. инж. Боряна Николова демонстрира възможностите на ГИС за популяризацията на природни обекти чрез проекта „Разработване на ГИС за водопадите в България“.

За първи път беше представена пред обществеността новата информационна система на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.

Събитието завърши с динамична игра GIS QUIZZ, в която участниците имаха възможност да покажат своите знания, последвана от оживена дискусия и официално закриване на конференцията.

"Обединени ГИС за по-добро утре" е израз на непоколебимото общо убеждение на представителите на сектора в ключовите ползи от ГИС технологиите за бизнеса, екологията и достъпността на данните за изграждане на модели и взимане на дългосрочни решения в полза на обществото.

ГИС Алианс благодари на всички участници и партньори за приноса им към успеха на събитието.

Пълна програма на събитието:  https://gisalliance.org/Page/sabitiya-gis-den-2024

Сдружение ГИС Алианс е организация, посветена на географските информационни системи. Членовете й работят за улесняване и подпомагане на процеса по развитие и въвеждане на ГИС технологиите в България. Към момента членовете на ГИС Алианс са технологичните компании: Геодетект, Географика, Давид Холдинг, Колма, Мапекс, Петершинег енд Каниско България и ТехноЛогика. Като партниращи членове работят и редица други организации.

За ГИС Алианс: https://gisalliance.org/

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес