Държавата не знае колко точно са онкоболните у нас, какво е състоянието им и от какъв вид рак страдат. Причината е нормативен лабиринт от противоречащи си разпоредби.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
В Националния раков регистър специалистите обобщават данните за цяла България за пациентите, които се разболяват от рак.
Според информацията от 2013 г. новите случаи са 37 600, а от данните от миналата година излиза, че те са се стопили почти наполовина. Това обаче не е защото болните са по-малко.
В раковия регистър описват вида на образуванието, стадия, лечение, резултата от него. Данните са основата на всяка политика за профилактика, скрининг и борба с болестта.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Мрежата съществува от 70 години и получава информация от 13 центъра. От две години обаче пари се отпускат само на Националния раков регистър. Специалистите в регионалните се разбягали.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
„Вече имаме регионални регистри, където работи един човек. И с кого ще работим ние”, пита ръководителят на Националния раков регистър проф. Здравка Валерианова, цитирана от бтв.
По новите правила болниците вече трябва да изпращат информацията само на Националния регистър, но тук нямат ресурс за огромния обем данни. Междувременно миналата година министерството реши да закрие институцията и да разкрие нова в Националния център по обществено здраве. Това обаче не може да се случи - не е предвиден бюджет, нито специалисти или софтуер.
„Ние нямаме никакъв ресурс да го започнем от нулата”, признава доц. Хинко Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализи.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
Специалистите от сега съществуващия регистър настояват да останат в сградата на Университетската онкология в София.
„Средно на година в нашия раков регистър в резултат на съвместната ни работа с патолози ние оправяме диагнози на 600 случая на нови ракови заболявания”, посочи Валерианова.
Специалистите настояват, докато се намери ново работещо решение, спешно да се върне старият ред.