Полезните свойства на този малък плод са открити преди повече от осем хиляди години. Експерти от различни области смятат, че морският зърнастец, известен още като облепиха, е много полезен за тялото, най-вече за черния дроб и имунитета. Руският диетолог д-р Наталия Нефедова споделя повече за ползите от него.
Ползи от морския зърнастец за черния дроб и имунитета
Плодовете на морския зърнастец са богати на витамини А, С и Е, които помагат на организма да устои на вирусите, особено през студения сезон. Морският зърнастец съдържа ензими, които насърчават производството на инсулин, както и витамин С, който може частично да замени лекарствата за понижаване на захарта.
Лекар: Това е идеалният плод за хората над 50 години, здравен съвет за деня, 24 януари
Витамин Е в морския зърнастец е мощен антиоксидант, който предпазва черния дроб от вредни ефекти. Омега-3 мастните киселини в семената на морски зърнастец предпазват чернодробните клетки от разрушаване и насърчават тяхното възстановяване.
Още в Древна Гърция маслото от морски зърнастец се е използвало за лечение на рани. То се отличава с противовъзпалително и лечебно действие. Това е причинатсе използва активно в козметологията за създаване на продукти за грижа за кожата на лицето, ръцете и косата. Бета-каротинът в морския зърнастец насърчава образуването на протеини, възстановяването на увредените зони и синтеза на колаген.
Други ползи от облепихата
Диетологът Наталия Нефедова коментира и другите положителните свойства на плода. Облепихата съдържа витамини А , В12 , С , Е , К , магнезий, желязо, цинк, калий и 18 от 22-те аминокиселини – всички тези хранителни вещества са важни за правилното функциониране на организма.
"Поради високото си съдържание на антиоксиданти, витамини и флавоноиди, морският зърнастец се нарича "суперхрана" в Русия", казва експертът. В допълнение към витамините C , A и E , които са ценни за здрава кожа, морският зърнастец съдържа гама-линоленова киселина, омега-6, която може да подобри кръвообращението и да помогне за намаляване на признаците на стареене. Всички тези химикали заедно защитават клетъчните мембрани и могат да подобрят клетъчната регенерация.
"Проучване от 2021 г. установи, че хората с нарушена регулация на кръвната захар или преддиабет, които са консумирали 90 ml пюре от плодове от морски зърнастец в продължение на пет седмици, са имали леко понижение в нивата на кръвната захар на гладно. Учените предполагат, че ефектите на морския зърнастец могат да бъдат подобрени чрез комбинирането му с други горски плодове, като боровинки", казва експертът.
"По този начин, деца с диабет тип 1, които са били хранени с концентрати от боровинки и морски зърнастец, показват подобрения в нивата на кръвната захар и липидите. Комбинациите от тези два вида плодове също могат да бъдат ефективни за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания", споделя д-р Нефедова.
Лекар: Всички го ядем, но това е най-коварният плод за черния дроб
Фитостеролите и кверцетините са растителни съединения с антиоксидантни свойства. Тези вещества могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на хронични заболявания, включително сърдечно-съдови заболявания. Флавоноидите и омега-3, 6 и 9 мастни киселини в морския зърнастец също могат да помогнат за поддържане на сърдечно-съдовото здраве. А палмитолеиновата киселина, омега-7 мастна киселина, рядко срещана в растителни хранителни източници, но открита в морски зърнастец, може да работи с други мастни киселини, за да помогне за понижаване на холестерола.
Има ли противопоказания консумацията на облепиха?
Морският зърнастец може да има разреждащ кръвта ефект, което увеличава риска от кървене. Ако планирате операция, ограничете горските плодове в диетата си. Може също така да засили ефектите на някои лекарства, като тези, използвани за понижаване на кръвното налягане и намаляване на съсирването на кръвта.
"Имайте предвид рисковете от алергични реакции и индивидуална непоносимост. Ако е необходимо, консултирайте се с Вашия лекар", съветва още експертът.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!