Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цивилни коли с полицаи вътре ще спират за масови проверки: Идея на МС за повече приходи в бюджета

05 февруари 2025, 10:24 часа • 1840 прочитания

Министерският съвет опитва да затегне контрола на пътищата чрез прилагане на поредица от мерки и проверки, с които да се постигне и повишена събираемост на такси и от глоби. Това стана ясно от думите на премиера Росен Желязков и вътрешния министър Даниел Митов преди началото на днешното правителствено заседание. Очаква се въпросните постъпления в бюджета да са приход, който да покрие дефицитите в хазната и да се постигне изискването за 3% дефицит.

"Проведохме срещи с компетентните агенции, които са ангажирани със следенето на стоките с повишен фискален риск. България вече е член на Шенген - това предполага засилване на движението на стоки и хора. Наблюдаваме основните артерии на страната, които носят рискове за хората. Призовавам МВР, Пътна полиция и АПИ да излезнат и да контролират трафика и това да не са спорадични акции, които създават усещане за свръхпрекомерна намеса на държавата, а да са акции, свързани с превенция на възможността за избягване на постъпленията във фиска. Магистралите - абсолютен контрол за движение по аварийната лента, тя не е скоростна лента. Всичко онова, което предспоставя повишен риск, да се следи - МВР, АПИ, "Митници" трябва да са на пътя и да се виждат. Искам работа на ДАИ 24/7", обясни премиерът.

Още: Разследването за полицейското насилие от протестите през 2020 г.: Съмнения за недовършени дейности

От своя страна министър Митов поясни, че МВР започва засилени проверки на тежкотоварните автомобили и за употребата на алкохол и цигари от шофьорите, като ще се проверяват и алтернативните маршрути за движение на тежкотоварните промени.

Снимка: БГНЕС

И една любопитна идея

От думите на вътрешния министър се разбра и за нов подход, който се обмисля от кабинета: "Планираме след законодателни промени да се въведе контрол чрез необозначени служебни автомобили, управлявани от служители на МВР, да могат да спират МПС и ТИР-ове на пътя за проверки", каза Митов.

Още: Бизнесът против вдигане на заплатите в МВР. Синдикатът: Съсредоточете се да сме част от еврото

Желязков подчерта още, че ще се повиши и събираемостта на таксите по ТОЛ системите. "Не размерът е важен, а включените в системата лица, които подлежат на облагане, в това число и винетния механизъм, особено нощем", каза премиерът.

Ще има ли повишени приходи?

Припомняме, че Желязков вече пое курс към повишаване на събираемостта, като преди ден декларира ясно, че кабинетът ще внесе бюджет с дефицит до 3%, за да може веднага след това България да поиска извънреден конвергентен доклад за оценка на готовността за еврото. Преди седмица, след предходния управленски съвет, нямаше ясна заявка, че 3-те процента ще бъдат спазени, а напротив - говореше се за безнадеждното състояние на държавните финанси и за раздуване на разходите с ДДС отстъпки и заплати, особено в контекста на повишените възнаграждения на полицаите например.

Снимка: БГНЕС

Само за няколко дни обаче вече се вижда ясна промяна в курса на кабинета към стриктно спазване на критериите, като в този смисъл бе и освобождаването на Людмила Петкова от поста зам.-министър на финансите, обявено от Желязков. По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изтъкна: "Ако за една година не знаеш като министър какви са ти финансите и на всеки въпрос какви са, се отговаря, че още данни трябва да се събират, аз мисля, че няма какво да й помогне там". Именно тя предложи проект на Бюджет 2025 с раздуване на разходите с 20 млрд. лв. до 46% от БВП.

Още: "Нямаме отношение": МВР не събира данни за кои партии работят купувачите на гласове

"Ние няма да предлагаме екзотични мерки", каза още Росен Желязков, а днес и Борисов се съгласи, че няма да има 9% ДДС за ресторантьорите, което ще предизвика стотици милиони приходи повече в хазната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес