Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заседналият живот е причина за 3,8% от смъртните случаи в света

25 март 2016, 07:45 часа

Заседналият начин на живот и недостигът на движение по време на работа и почивка се оказват свързани с 3,8% от смъртните случаи всяка година по света.

Намаляването на заседналия начин на живот до три часа древно може да удължи живота, става ясно от статия публикувана в American Journal of Preventive Medicine.

"Открихме, че дори много скромно съкращаване на времето на седене, само с 10%, което е равно на около 30 минути, води до мигновено и много съществено снижаване в смъртността във всички изучени 54 страни. По-смели изменения, съкращаване на времето на седене наполовина, или с 2-3 часа, води до трикратно снижение в смъртността“, казва Леандро Резенде от университета на Сао Пауло (Бразилия).

Резенде и колегите му стигнали до такъв извод, като анализирали статистиката за смъртността за последните 15 години и изучили изводите на 50 научни изследвания, посветени на причините за смъртността и измененията в нивото на смъртност в 54 държави по света в различни ъгълчета на Земята, в които живее около една четвърт от населението на планетата.

Използвайки данните от тези изследвани, базите данни на СЗО и свои собствени резултати от мониторинг, учените изчислили дела на смъртта по естествени причини, които били пряко или косвено свързани със заседналия начин на живот – в резултат на развитие на затлъстяване, склонност към инфаркти и инсулти, травми на гръбначния стълб и прочие заболявания, характерни за слабодвижещите се хора.

Според изчисленията техният дял се оказал доста висок – всяка година в тези държави умират около 440 000 души (3,8% от всички случаи на смърт), чиято скоропостижна кончина е можела да се предотврати, ако те са имали по-активен начин на живот.

Всички тези смъртни случаи, както отбелязват изследователите, лесно е можело да се предотвратят или значително да се намали техният брой, ако хората са прекарвали повече време в стоящо положение или са се движели.

Поради тази причина учените препоръчват на здравеопазването във всички страни по света да стимулира хората да водят активен начин на живот, да не сядат при пътуване към работата или вкъщи и повече да се движат, което трябва да удължи живота им и да забави глобалния процес по стареене на населението на планетата.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес