Хипертонията, известна още като високо кръвно, е повод за притеснение, тъй като може да бъде опасна причина за инфаркти и инсулти. Резултатите от ново проучване показват, че пиенето на чаша ябълков или портокалов сок ще помогне на пациентите с тази диагноза да поддържат налягането си под контрол.
Напитката, която сваля кръвното
Екип от изследователи от университета в Торонто оцени 12 сладки храни, за да разбере как изборът на диета влияе върху налягането и установи, че умерената консумация на плодов сок води до „лекото му понижение“. Сокът, съдържащ само естествена захар, успя да намали систолното кръвно налягане с 3,7 mmHg.
Високо кръвно: Лекар разкри кои са най-добрите храни за хипертониците
Причината, поради която сокът може да има положителен ефект, е поради съдържанието на витамини и флавоноиди. Те имат защитен ефект върху сърдечно-съдовата система и могат да намалят възпалението.
Учените отбелязват, че най-голяма полза за налягането се наблюдава при продължителна консумация на 50 до 150 мл чаша плодов сок на ден. Но яденето на цели плодове, които също съдържат фибри, има още повече ползи.
Въпреки това, еквивалентен прием на захар от други напитки, включително газирани напитки, води до повишаване на систоличното налягане с 6,9 mmHg. Като цяло проучването потвърждава предишни констатации, че пиенето на чаша натурален плодов сок дневно може да понижи показанията на налягането.
„Проучването, че умерената консумация на 100 процента плодов сок, който съдържа само естествени захари, е от полза за тялото и най-вече за показателите на налягането“, казва водещият автор на изследването професор Джон Шонпайпър.
Въпреки общоприетото мнение, че този проблем засяга предимно възрастните хора, сега това заболяване е "по-младо" и може да се появи при 25-30-годишни. Следователно въпросът как да се намали налягането е поставен пред все повече и повече хора.
Сред рисковите фактори за проявята на тази патология са:
- старост (колкото по-възрастен е човекът, толкова по-голяма е вероятността от развитие на заболяването);
- фамилна анамнеза за заболяването (диагнозата е била поставена на родител или на други близки роднини);
- недохранване - диета с високо съдържание на сол и мазнини;
- липса на физическа активност;
- наднормено тегло, затлъстяване;
- нарушения на съня;
- хронични заболявания (хронична бъбречна недостатъчност, ендокринни нарушения, диабет, висок холестерол);
- раса (например афро-американците са изложени на по-висок риск);
- пол (в средна възраст високото кръвно налягане се развива по-често при мъжете, в напреднала възраст - при жените; жените, които имат високо кръвно налягане по време на бременност, са по-податливи на артериална хипертония в напреднала възраст);
- някои лекарства (контрацептиви, деконгестанти, НСПВС, антидепресанти);
- стрес;
- пушене;
- злоупотребата с алкохол;
- лишаване от сън, работа през нощта.
Oще: Картофи - лекар разкри какво се случва с кръвното ви, когато ги ядете
Важно; Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!