Упражненията, диетата и сънят са важни за цялостния здравословен начин на живот. Знаем как лошата диета и заседналият начин на живот влияят на здравето, но са направени малко изследвания, за да се определи каква роля играе сънят за здравето. Качеството на съня пряко влияе върху риска от много животозастрашаващи медицински състояния като затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания и диабет.
Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет
Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар
Още: Забравете за гаденето: Използвайте тези 3 естествени средства, които наистина помагат
Нарушенията на съня и здравословните проблеми имат връзка, отразяваща как тялото се справя с нивата на кръвната захар в покой. Състояния на съня като обструктивна сънна апнея са свързани с разпространението на диабет тип 2 и свързаните с него усложнения. Има доказателства, които показват връзка между качеството и продължителността на съня и способността на тялото да регулира глюкозата.
Нивата на кръвната захар се повишават през нощта, независимо дали спите или не. Това е част от нормалния цикъл на циркадния ритъм на вашето тяло. Кръвната захар обикновено варира през нощта и по време на сън. Това не е причина за безпокойство за хората в добро здраве.
Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Как влияе свинското месо на пикочната киселина
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено цвекло: Как влияе на кръвната захар и полезно ли е за диабетици
Нерегулираният сън обаче може да причини нездравословни нива на кръвната захар. След това намаленият сън води до повишаване на рисковия фактор за повишени нива на кръвната захар. Всяко ниво на лишаване от сън може да увеличи инсулиновата резистентност, което води до повишени нива на кръвната захар, така че диабетът често се свързва с липса на сън.
Проучване показа, че нивата на плазмената глюкоза и секрецията на инсулин се увеличават с ранното лягане и се връщат към нивата преди сън при по-късно лягане. Основни разлики в нивата на глюкозата и секрецията на инсулин са открити по време на лишаване от сън. Нивата бяха стабилни през първата част на нощта, след което бързо се понижиха. Проучването заключава, че сънят има значително въздействие върху употребата на глюкоза от мозъка и тъканите. Това предполага, че нарушенията в нормалните модели на сън влияят отрицателно върху нивата на глюкозата.
Още: Лекар разкрива: 12 трика, за да спрете настинката, преди да ви повали
Физическото здраве и сънят са много преплетени, така че не е изненадващо, че сънят влияе върху нивото на кръвната захар в тялото. Тази връзка обаче е сложна. Няма формула, която да обяснява точната връзка между колебанията на кръвната захар и съня.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.