Руският лекар Полина Шубина посочва един от най-добрите плодове през зимата - те подобряват имунитета, предпазват от вируси и настинки. Консумацията им благоприятства здравето по това време на годината. По-специално, експертът препоръчва райска ябълка като един от най-добрите зимни плодове. Списъкът включва още нар и мадарини.
Най-полезните плодове през зимата
Плодовете на оранжевата райска ябълка са богати на йод, който е необходим за доброто функциониране на щитовидната жлеза и централната нервна система. Освен това този плод е източник на бета-каротин, предшественик на витамин А, който е мощен антиоксидант и средство за удължаване на младостта.
Лекар: Яжте я всеки ден през зимата, тази храна вдига имунитета, здравен съвет за деня, 19 декември
“Райската ябълка е особено полезна за сърдечно болни. Съдържа много растителни влакна, които помагат за предотвратяване на заболявания на сърдечно-съдовата система”, казва експертът.
Д-р Шубина включва и нара в топ 3 на плодовете за подобряване на здравето през зимата - консумацията му подобрява защитата на организма срещу настинки и други сезонни инфекции поради съдържанието на големи количества витамин С, витамини Е и А. Лекарят допълва, че нарът помага за укрепване на кръвоносните съдове, които през зимата се влияят изключително негативно от студеното време, провокирайки тяхното стесняване и спазми. Включването му в диетата има благоприятен ефект върху кръвообразуването и предпазва от нисък хемоглобин и анемия (анемия). Освен това нарът е естествен антидепресант.
Тези 5 чая успокояват нервите и вдигат имунитета
Друга зимна „суперхрана“ са мандарините. Съдържат витамини А и С, които подпомагат активното функциониране на имунната система. Освен това тези плодове са богати на минерали (например калий, магнезий, фосфор, калций) и фибри, които имат положителен ефект върху сърдечно-съдовата система и помагат за подобряване на здравето на стомашно-чревния тракт, подчертава лекарят. Човек не трябва да консумира повече от 200-250 грама мандарини на ден, за да извлече максимална полза от тях.
Други ползи от мандарините
„Разгарът на сезона на зреене на тези цитрусови плодове настъпва точно преди Нова година, за да получите максимална полза и удоволствие от самия „новогодишен“ плод, не трябва да консумирате повече от 200–250 грама мандарини на ден“, казва специалистът.
Както отбелязва лекарят, калоричното съдържание на мандарините е само около 38 килокалории на 100 грама, а съставът на хранителните вещества е представен главно от въглехидрати. Въпреки това дори при здрав възрастен прекомерната им консумация може да предизвика псевдоалергична реакция, предупреждава експертът.
Според нея мандарините са добър източник на витамин С, съдържат и витамини от група В, каротеноиди - провитамин А, минерали и др. Освен това 100 грама мандарини съдържат около 40% от препоръчителния дневен прием на витамин С.
„Витамин С е не по-малко полезен за здравето на сърдечно-съдовата система, той помага на стените на кръвоносните съдове да останат здрави и еластични, а диетичните фибри в плода от своя страна помагат за нормализиране на липидния метаболизъм“, заключи специалистът.
Какво да ядем за железен имунитет през зимата: Топ 8 на най-добрите храни
Междувременно жените се препоръчват да ядат не повече от 150, а мъжете - не повече от 200 грама мандарини наведнъж.
Мандарините са богат източник на витамини, антиоксиданти и други полезни вещества. Мандарините съдържат фитонциди, естествени антисептици. Кората съдържа 1-2% етерично масло, както и пигменти, като каротин. През зимата този цитрус компенсира липсата на витамини и също така укрепва имунната система поради високата доза аскорбинова киселина. Аскорбиновата киселина има антиоксидантни свойства, което влияе върху функционирането на имунните клетки в борбата срещу оксидативните увреждания в организма.
"Мандарината е много богата на разтворими фибри, които спомагат за подобряване на храносмилането в стомашно-чревния тракт. Не премахвайте белите жилки, когато белите плода. Те съдържат флавоноида нобилетин, който има изразен противовъзпалителен ефект", казва специалистът.
Най-добрата ядка за имунитета е тази
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.