Солта е популярното название на натриев хлорид (NaCl). Съдържа 40% натрий и 60% хлорид. С други думи 2,5 г сол съдържат 1 г натрий и 1,5 г хлорид, пише EUfic.
Защо имаме нужда от сол?
Натрият и хлоридите са важни елементи за функциониране на тялото ни. Подпомагат регулирането на кръвното налягане, баланса на течностите, здравето на нервите, усвояването на хранителни вещества и мускулната функция.
От колко сол имаме нужда на ден?
Смята се, че минималното количество трябва да е около 1,25-2,5 г. Тъй като повечето храни съдържат сол, рискът от дефицит на този минерал е много нисък. Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) обявява, че приемането на 5 г сол на ден е достатъчно да удовлетвори нуждите на организма от натрий и хлорид, както и да намали риска от високо кръвно налягане и сърдечни болести. Това се равнява на около 1 чаена лъжица сол.
Кое езеро в България се използва за добив на най-много сол?
Натрият и хлоридът се отделят от тялото чрез урината и потта. Това означава, че при обилно потене, например по време на тренировки, нуждите ни от сол леко се увеличават. В повечето случаи, обаче, повечето хора консумират много повече сол от необходимото количество.
Колко сол приемат европейците?
Средният прием на сол в Европа варира от 8 до 12 г на ден. В повечето европейски страни мъжете и жените средно консумират много над препоръчителната доза сол.
Какво представлява кръвното налягане?
Кръвното налягане е налягането, което кръвта упражнява върху стените на кръвоносните съдове при всеки удар на сърцето. Това налягане е необходимо на кръвта, за да може тя да достигне до всички части на човешкото тяло.
Когато сърцето се свива (нормално около 60-80 пъти в минута), то изтласква кръвта в артериите и налягането в тях се увеличава. Обратно, когато сърцето се отпуска между две свивания, налягането на кръвта намалява. Следователно има две нива на кръвно налягане: горно ниво, когато сърцето се е свило и долно ниво, когато сърцето се е отпуснало. Горното ниво на налягане се нарича систолно налягане, а долното - диастолно налягане.
Сложете сол и лимон до леглото си вечерта и вижте какво ще се случи сутринта
Кръвното налягане е подложено на денонощни колебания: най-високите стойности са рано сутрин и в късния следобед, значително по-ниски са по обедно време и най-ниски са през нощта.
Стойностите на кръвното налягане варират в определени граници и според извършваната дейност - при физическо натоварване кръвното налягане се покачва, а при покой се нормализира.
Колко често европейците страдат от високо кръвно налягане?
Смята се, че 1,13 милиарда души в света имат високо кръвно налягане, от които 150 милиона живеят в Европа, т.е. 23,2% от населението. Намаляване консумацията на сол е важна обществена здравна стратегия за намаляване на кръвното налягане.
Как солта повишава кръвното налягане?
Обикновено бъбреците регулират нивата на натрий и вода в кръвта. Но, ако консумираме повече сол, ние нарушаваме този баланс, а това води до повишаване нивата на натрий в кръвта. Така тялото ни задържа повече вода и увеличава както течността около нашите клетки, така и обема на кръвта в кръвния поток. С увеличаване на кръвния обем, натискът върху кръвоносните ни съдове започва да се увеличава и сърцето ни трябва да работи по-усилено, за да придвижва кръвта около тялото ни. С течение на времето това допълнително напрежение може да доведе до втвърдяване на кръвоносните съдове и да увеличи риска от високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и инсулт.
5 съвета за намаляване консумацията на сол
1. Избягвайте допълнителна сол в храната или използвайте трапезна сол с намалено съдържание на натрий.
2. Дори храни, които нямат солен вкус, съдържат сол. Винаги проверявайте съдържанието на сол в продуктите.
3. Консумирайте безсолни ядки, семена.
4. Използвайте натурални подправки вместо такива с консерванти.
Храни с високо съдържание на сол:
- обработено месо като бекон, колбаси, шунка
- сирена
- солени ядки, чипс
- осолено и пушено месо и риба
- сосове: соев сос, кетчуп, майонеза, сосове за барбекю.