Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мъск ще реже парите на НПО-тата в новата си роля при Тръмп

21 ноември 2024, 17:58 часа • 822 прочитания

Илон Мъск и Вивек Рамасвами - избраниците на Доналд Тръмп в новата извънправителствена структура Министерство за правителствена ефективност - очертаха планове за „драстично намаляване“ на регулациите и „масово съкращаване на персонала“.

Още: Тръмп прави ново министерство, ще го ръководи Мъск

В статия, публикувана в сряда в The Wall Street Journal, двамата заявиха, че ще разчитат на две неотдавнашни решения на Върховния съд, които ограничават правомощията на федералните регулаторни агенции, за да „освободят физическите лица и предприятията от незаконни разпоредби, които никога не са били приети от Конгреса“.

Мъск и Рамасвами заявиха, че ще работят с правни експерти в правителствените агенции и ще използват съвременни технологии, за да идентифицират регулации, чието прилагане Тръмп може „незабавно да спре“ и да подложи на „преразглеждане и отмяна“.

„Когато президентът анулира хиляди такива регулации, критиците ще твърдят, че изпълнителната власт е превишила правомощията си“, пишат Мъск и Рамасвами. „Всъщност той ще коригира превишаването на правомощията на изпълнителната власт на хиляди регулации, които никога не са били разрешавани от Конгреса. Президентът дължи уважение на Конгреса в областта на законотворчеството, а не на бюрократите дълбоко във федералните агенции".

Снимка: Getty Images

Удар по международни и неправителствени организации

Мъск и Рамасвами ще се насочат към над 500 млрд. долара, „разрешени от Конгреса или използвани по начин, който Конгресът никога не е предвиждал“, включително 535 млн. долара за финансиране на общественото радио и телевизия, 1,5 млрд. долара безвъзмездни средства за международни организации и близо 300 млн. долара, предоставени на прогресивни групи като „Планирано родителство“.

Още: Американски сенатори поискаха Байдън да проучи контактите между Мъск и Путин

Двамата заявиха, че "министерството" им също така ще извършва одити на правителствени договори, за да „постигне значителни икономии“ и да „определи минималния брой служители, необходими на дадена агенция, за да може тя да изпълнява своите конституционно допустими и законово определени функции“.

„Критиците твърдят, че не можем да намалим смислено федералния дефицит, без да вземем на прицел програми като Medicare и Medicaid", пишат те, визирайки програмите за здравеопазване, касаещи повече от 150 милиона американци. „Но това отклонява вниманието от самия мащаб на разхищенията, измамите и злоупотребите, които почти всички данъкоплатци желаят да прекратят и които Министерството за правителствена ефективност се стреми да преодолее, като идентифицира точни изпълнителни действия, които биха довели до незабавни икономии за данъкоплатците", казват те в статията за WSJ.

Още: Фен на Тръмп, но вземал пари от Сорос: Кой е скандалният кандидат-президент на САЩ Вивек Рамасвами?

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес