Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сланина с чесън - как влияе на холестерола

12 декември 2024, 11:51 часа

Сланина с чесън или лук - това е любима комбинация на мнозина. Но как тя влияе на нивата на холестерола и на тялото като цяло. Отговор на тези въпроси дава д-р Елена Сюракшина.

Сланина с чесън: какви са ползите?

"Когато става въпрос за борба с холестерола, мнозина изключват сланина. Не бива обаче да правите прибързани заключения, тъй като отдавна е установено, че яденето на чесън със свинска мас има положителен ефект върху ефективната борба с холестерола. Но това не е всичко, защото комбинацията на умерени количества от този продукт с чесън има положителен ефект върху работата на сърцето, черния дроб, а също така помага да се създаде среда за създаване на холеретичен ефект", казва експертът. 

Лекар: Яжте сланината по това време, за да е максимално полезна

"Ако се вслушате в съветите не само на традиционната, но и на народната медицина, вероятно ще се изненадате от информацията, че дори нашите предци са използвали свинска мас за лечение на много заболявания: белодробни заболявания, черен дроб, разширени вени, ставни заболявания и зъбобол, хемороиди и мастит", допълва още експертът.

Възможно ли е да се яде сланина с лук?

"Не е тайна, че сланината е богата на полезни микроелементи. Например, тя е 40% наситена с ненаситени мастни киселини, както и с витамини А, Е и D. Консумирайки сланина, укрепвате тялото си, а полезните вещества в нейния състав спомагат за премахването на токсините от тялото. В същото време съдържащите се в лука микроелементи, взаимодействайки с компонентите на свинската мас, дават на организма тласък за производство на имунни клетки", допълва експертът. 

"Но въпреки полезните свойства на свинската мас, не трябва да се увличате от прекомерната му консумация. Не забравяйте, че трябва да консумирате не повече от 50 грама свинска мас наведнъж. Освен това консумацията на сланина трябва да става като отделно хранене. Не е препоръчително да се ядат други храни 4 часа преди и след консумацията на продукта", споделя д-р Сюракшина.

Но въпреки ползите си, сланината не е подходяща за всеки. "Трябва да се изключи в периода на обостряне на хроничен панкреатит и холецистит. Освен това увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания поради изобилието на мастни киселини. Противопоказанията включват заболявания на черния дроб, жлъчните пътища, жлъчния мехур и нарушения на метаболизма. Трябва да се използва с повишено внимание от хора със затлъстяване и атеросклероза, като не се превишава дневната норма", казва още експертът.

Защо възрастните хора не трябва да ядат сланина?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес