Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С какво са опасни интензивните тренировки?

25 март 2021, 10:19 часа

Ново проучване намеква, че прекомерното физическо натоварване може да навреди на вашите митохондрии, генераторите на енергия, намиращи се във всяка клетка на тялото. За него съобщава „Ню Йорк Таймс“.

Според забележително ново проучване на молекулярните ефекти от редовните упражнения, може би не е добре да се претоварваме толкова. В проучването хора, които са започнали усилено да тренират почти всеки ден, развиват внезапни и тежки спадове във функцията на своите митохондрии, които са енергийните мощности вътре в клетките, заедно с начални признаци на дисфункция на кръвната захар, предаде БГНЕС.

Към този момент почти всеки, който се интересува от фитнес, е запознат с концепцията на интервалните тренировки с висока интензивност. Състоящи се от повтарящи се, кратки серии на интензивно упражнение, пресечени с няколко минути почивка, дори и да бъдат доста кратки, тези упражнения все пак могат да подобрят значително много аспекти на нашето здраве. Проучванията показват например, че интензивните упражнения увеличават броя на митохондриите в нашите мускулни клетки и се смята, че повече митохондрии допринасят за по-добро клетъчно и метаболитно здраве.

Но последните изследвания започнаха да доказват, че те също може да имат неочаквани недостатъци. В проучване хората, които тренирали интензивно рутинно три пъти седмично в продължение на шест седмици, не са подобрили кръвното си налягане или телесните мазнини толкова, колкото хората, които тренирали много по-умерено пет пъти седмично.

За новото проучване, публикувано наскоро в списанието „Cell Metabolism“, са работили изследователи от Шведското училище по спортни и здравни науки и Института Каролинска, и двете институции в Стокхолм. Те започнали с набирането на 11 здрави мъже и жени, които тренирали, но не са били професионални спортисти. Тези доброволци посетили лабораторията на изследователите за тестове на техните текущи фитнес натоварвания и метаболитно здраве, включително нивата на кръвната захар в продължение на един ден.

Тогава доброволците започнали амбициозна програма от упражнения. През първата седмица те извършили две части от упражнения, като повтаряли интервали от четири минути пет пъти на велоергометър, като между тях имали три минути почивка. Те въртели педалите възможно най-бързо по време на всеки четириминутен интервал, докато изследователите наблюдавали изходната им мощност. След това изследователите направили тестове на мускулите на краката и проверили отново 24-часовия контрол на кръвната захар.

През втората седмица състезателите добавили трета част и увеличили продължителността на някои от интервалите до изтощителни осем минути. През третата седмица те тренирали пет пъти с комбинация от четириминутни и осемминутни серии на велоергометъра. И накрая, през четвърта седмица, за възстановяване, те ефективно намалили наполовина количеството и интензивността на упражненията им. Всяка седмица изследователите повтаряли всички тестове.

След това те сравнили как телата на хората се променят седмица след седмица.

Отначало констатациите били обнадеждаващи. В края на втората седмица трениращите въртели педалите по-усилено и изглеждали по-здрави, с по-добър ежедневен контрол на кръвната захар и повече общи митохондрии в мускулните си клетки. Всяка от тези митохондрии също била по-ефективна сега, произвеждайки по-големи количества енергия, отколкото в началото.

Но нещо започнало да се обърква през третата седмица. Способността на доброволците да генерират енергия по време на колоездене се изравнила и последващите им мускулни тестове показали проблем с митохондриите, всяка от които сега произвеждала само около 60 процента повече енергия, отколкото през предходната седмица. Контролът на кръвната захар също буксувал, с пикове и спадове през целия ден.

След седмица по-ниска интензивност на каране, техните митохондрии започнали да се възстановяват, произвеждайки повече енергия, но все пак с 25% по-малко, отколкото преди седмица-две. Нивата на кръвната им захар също се стабилизирали, но отново не в същата степен, както преди. Те обаче можели да въртят педалите със същата - или дори по-голяма - сила като през втората седмица.

Като цяло, едномесечният експеримент показва, че упражненията не трябва да бъдат прекомерни, ако повишеното здраве е желан резултат“, казва Микаел Флокхарт, докторант от Шведското училище за спорт и здравни науки, който провел изследването със своя съветник , Филип Ларсен и други.

Изследователите не са сигурни точно какви промени в телата и мускулите на техните доброволци са ускорили отрицателните резултати през третата седмица. Те са тествали множество потенциални молекулни причини, казва г-н Флокхарт, но не са изолирали очевиден, единствен подбудител. Той и колегите му подозират, че биохимични промени в мускулите на хората по време на най-тежката седмица на физическо натоварване са причинили сбоя в митохондриите тогава, а отслабените митохондрии са допринесли за нарушенията в контрола на кръвната захар на хората.

Констатациите категорично затвърждават, че всеки, който се интересува от интервални тренировки с висока интензивност, трябва да предпочете по-малко натоварващите, казва Флокхарт. Тренирайте няколко пъти седмично, а през останалите дни по-добре се разхождайте.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес