"Парите в спорта" е спортна рубрика на Actualno.com, в която обръщаме внимание на финансовата страна в света на спорта.
Българският футбол е своеобразен Делиорман, в който от много време царят хаосът, безредиците и борбата за самостоятелно оцеляване. По върховете на джунглата имаше промени, но в дълбините си тя остана същата - предимно заета от множество блата, които "погълнаха" редица ентусиасти. Нека ви помогна да разгадаете метафората. Блатата са българските клубове, които със своята пасивност и примитивност, както и с отличителен егоизъм, допринесоха да стигнем до незавидното място, на което се намира родният футбол.
ТВ правата: Жълти стотинки за клубовете, но те си мълчат
За солидна част от отборите у нас ТВ правата не представляват тема на интерес или поне това сочат публичните изяви на техни представители. Едно от малкото изключения се случи през 2019 година, когато от двете страни на конфликта бяха ЦСКА и Лудогорец. В Българския футболен съюз бе постъпило писмо от „червените”, с което се настоява за преразглеждане на договора за телевизионни права от новия сезон.
Конфликт на интереси
В него бяха изложени факти за наличието на четворен конфликт на интереси. Въпросният контракт е сключен между БФС и фирмата, която държеше правата за излъчване до 2021 г. – „Футбол Про Медиа“. "Армейците" бяха посочили, че по данни в Търговския регистър бизнесменът Кирил Домусчиев е собственик на настоящия шампион „Лудогорец“, фирмата „Футбол Про Медиа“, както е и правно обвързан с телевизионния канал, по който се предават мачовете от Първа лига. В същото време той бе и член и на Изпълнителния комитет към БФС.
ОЩЕ: Не Стоичков или Бербатов, България (почти) няма дори един Гонзо
Увеличението с 30 процента
2019-а обаче остана назад в миналото, а последиците от "бунта" срещу монопол (който бе тактично потушен) дойдоха през ноември 2023 година, когато тогавашният президент на родната централа Борислав Михайлов гордо заяви: “Успяхме да подпишем анекс за телевизионните права, с което приходите на клубовете ще нараснат с над 30 процента в рамките на действащ договор”, а впоследствие легендарният страж подаде оставка.
Въпросното 30-процентно увеличение значеше нарастване с 2 милиона лева и достигане до 8,5 милиона лева на сезон, колкото би трябвало да са и сега, защото през юни 2024-та настоящият президент на БФС Георги Иванов разкри, че договорът за ТВ правата е до 2029 година. До тогава в медийното пространство се знаеше за краен срок 2026-а. Впрочем информацията по темата е труднооткриваема, за разлика от новините относно ТВ правата в Турция.
ТВ правата в Турция: Само 40 пъти повече
На 2 март 2024 година Футболната федерация на южната ни съседка публикува на официалния си сайт следното: "Комисията прие офертата на Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş. (BEIN MEDIA GROUP) за 182 милиона долара (218 милиона долара с ДДС) за сезон и подписа предварителен договор, който ще се изпълнява от сезон 2024/25 до 2026/27. 182 милиона долара се равняват на 338 милиона и половина лева (по актуалния курс). Това означава, че в Турция клубовете ще взимат 40 пъти повече от ТВ права спрямо нашите отбори.
Защо сме толкова далеч?
Редно е да уточним, че в минали години разликата беше още по-голяма, но заради обезценяването на лирата катарската медийна група BeIN може да си позволи и по-ниска оферта. Възниква логичният въпрос: "Защо сме толкова далеч?" Обективните фактори като разлика в броя на населението и класата на футболисти в двете държави са вън от съмнение и не подлежат на коментар, но има няколко стъпки, които могат да се предприемат у нас с цел положително развитие.
Конкретни мерки
Най-наложителна е промяната в механизма за колективно управление на телевизионните права. "Това включва законодателни промени, които връщат телевизионните права при футболните клубове, водеща роля на професионалната лига и спазване на утвърдената европейска практика, в т.ч. открита състезателна процедура, частично разделяне на правата и повече от един купувач. Нищо от посоченото не се спазва в момента у нас, като въпреки че всеки един мач в Първа лига е телевизионен, приходите за клубовете са силно подценени", пише Петър Ганев от Института за пазарна икономика, където е наличен и докладът "Икономика на футбола в България“ (2021 година).
В него са "поднесени на тепсия" редица мерки, чието предприемане е обезателно, за да се подобри лошото състояние на инфраструктурата у нас и да се въведе ред в иначе хаотичния ни Делироман. Сред тях са ясен механизъм за публични инвестиции в стадионите и съответно затягане на лицензирането, като се постави фокус върху футболната игра и условията за привържениците. Друг конкретен съвет сякаш бе чут от БФС, а именно създаване на нова професионална футболна лига, която да поеме управлението на комерсиалните въпроси в професионалния футбол. Това е факт в цяла Европа.
ОЩЕ: Actualno пита, БФС отговаря: Следваме ли нечий модел за отделянето на професионалния футбол?
Какво става с новата Лига?
Родната централа стартира този процес, но засега информация за развитие по темата няма. Нека не забравяме, че 28 от 30 професионални клуба, с изключение на Левски и ЦСКА, бяха "ЗА" оставане на ТВ договора през 2020-а. Нали помните? Блатата са българските клубове, които със своята пасивност и примитивност, както и с отличителен егоизъм, допринесоха да стигнем до незавидното място, на което се намира родният футбол.
Метаморфоза у тях е крайно необходима, за да се подобри цялостното състояние на футболния бизнес модел у нас, което е пряко обвързано с промяна на механизма за колективно управление на ТВ правата. Въпросът е дали съответните фактори имат волята да предприемат по-смели действия и да не позволят поредното потушаване на евентуален бунт в Делиромана? Ама какъв бунт?! Делиормана май си им харесва...
Автор: Джем Юмеров
ОЩЕ от "Парите в спорта": Как Майкъл Джордан и Найк създадоха бранд за милиарди
*Очаквайте статии от рубриката "Парите в спорта" всяка сряда от 07:00 часа в Actualno Sport
Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!
---------------------------------
За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg