Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

При какви заболявания НЕ трябва да се яде кашкавал

27 април 2024, 06:41 часа

Кашкавалът е една от храните, които почти ежедневно присъстват на трапезата ни. Но освен полезен, той може да бъде и вреден.

Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас

Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари

Кой не трябва да яде кашкавал?

Руският диетолог д-р Елена Игнатикова споделя, че при някои заболявания този млечен продукт трябва да се изключи от диетата. 

Диетологът Игнатикова споделя:"Кашкавалът, въпреки присъщите му ползи, трябва да се консумира строго умерено".

Специалистът отбелязва, че жълтите сирена (например гауда, маасдам) съдържат много наситени мазнини. Редовната им прекомерна консумация е фактор за повишаване нивата на холестерола, образуването на плака и развитието на атеросклероза.

Още: Здравен съвет за деня, 15 февруари: Лекар: Това са симптомите, които издават, че имате дефицит на витамин В12, не ги пренебрегвайте

Още: Лекар: Пийте го всеки ден, в този сок има 3 пъти повече антиоксиданти от зеления чай, здравен съвет за деня, 15 февруари

Колко дълго можем да съхраняваме кашкавал във фризер?

„Такива сирена също съдържат доста сол, което води до задържане на течности в тялото, появата на отоци и повишаване на кръвното налягане. Освен това солта предизвиква синтеза на хормони на стреса“, казва Елена Игнатикова.

Лекарят подчертава, че някои хронични заболявания изискват отказ от такъв продукт, наситен с мазнини и сол. Д-р Игнатикова предупреждава, че кашкавалът е вреден при хипертония и бъбречни заболявания. Освен това е нежелателно да се консумира при затлъстяване, стомашно-чревни заболявания, включително холелитиаза.

Друга особеност на този продукт е, че предизвиква алергична реакция при хора с чувствителност към млякото.

Още: Как нощната смяна влияе на тялото?

Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи

За тези, които нямат противопоказания, диетологът препоръча да приемат кашкавал в количество не повече от 50 грама на ден.

„Жълтите мазни сирена ( в това число е коментираният продукт) се препоръчва да се консумират в количества не повече от 30-50 грама на ден. Това са две малки парчета. Всичко в по-големи количества води до повишаване на калорийността на храната и отлагане на мазнини в мастните депа“, предупреждава експертът.

Полезни свойства на кашкавала

В количеството от 500 грама кашкавал или твърдо сирене се съдържа същото количество калций като 5 литра мляко. Освен това е източник на витамин А, за който е известно, че удължава младостта и дълголетието.

Само 70 грама от продукта допълва дневната ви нужда от калций. Освен това този продукт съдържа 8 аминокиселини, от които тялото ни се нуждае, но не може да синтезира само.

Твърдите сирена възстановяват тялото след продължителни настинки и операции, а също така подобряват храносмилането, състоянието на кожата и имат положителен ефект върху зрението, но заедно с хранителната стойност те имат своите недостатъци.

Например хората с висок холестерол не трябва да ядат мазни сирена. Сред противопоказанията са заболявания на бъбреците и панкреаса. Мазнината от тези продукти не е здравословна мазнина, тя е мазнина от животински произход, вредна е за сърцето и кръвоносните съдове, така че хората със сърдечни заболявания и пациентите с атеросклероза също не се препоръчват да прекаляват със сиренето и кашкавала, препоръчва още експертът.

Уникална тракийска баница - хем със сирене, хем с кашкавал

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес