Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри защо кръвното се вдига през нощта

27 януари 2024, 13:02 часа

Кръвното налягане често се повишава през нощта. Руският лекар Лидия Голубенко споделя, че натрупаният стрес е една от причините за повишаване на налягането вечер и през нощта.

„Някои външни влияния могат да провокират повишаване на кръвното налягане: късно и много обилно хранене, пиене на напитки със стимулиращи компоненти, стрес, прекарване на дълго време пред компютъра“, споделя лекарят.

Повишаване на кръвното през нощта

Лекарят посочва свързаната с възрастта хипертония като друга често срещана причина за повишаване на налягането през нощта. Ако се развие с напредване на възрастта, това обикновено показва, че кръвоносните съдове на човек са податливи на атеросклероза, при която стават по-твърди и по стените им се натрупват плаки. Съдовете, засегнати от атеросклероза, реагират със спазми на много външни фактори (включително незначителни) и дори лека промяна в обичайната среда вечер или през нощта (например шум на съседи, някакъв вид вълнение) може да ги накара да спазъм и това ще повлияе негативно на налягането.

Каква е перфектната разлика между горна и долна граница на кръвното

„Хипертоничните кризи могат да се появят късно вечер или дори посред нощ“, каза терапевтът.

Д-р Голубенко добавя, че повишаването на налягането през нощта може да се обясни и с такъв проблем като болни бъбреци. При тях хормонът ренин се освобождава интензивно в кръвта, което кара телесните тъкани да задържат течност. В резултат на това налягането започва да се повишава.

В допълнение, голямо количество надбъбречни хормони, освободени в кръвта, допринася за повишаване на налягането - това може да се случи вечер и през нощта при тези, които страдат от тревожност и пристъпи на паника.

Друго възможно обяснение за повишаването на налягането през нощта е съществуващата апнея, която се характеризира със специфично нарушение на дишането по време на сън.

Други причини за високо кръвно

Рискът е особено висок за тези хора, чиито близки роднини страдат от хипертония. В допълнение, рисковите фактори включват:

  • наднормено тегло и различна степен на затлъстяване (колкото по-високо е телесното тегло, толкова по-вероятно е да се повиши кръвното налягане);
  • заседнал начин на живот, липса на физическа активност;
  • лоши навици (прекомерна консумация на алкохол, пушене);
  • излишък на сол в храната;
  • хроничен физически или психо-емоционален стрес, липса на сън, преумора.

Най-често от хипертония страдат хората в развитите страни, които работят в офиси и имат график на смени. Симптоматично повишаване на налягането е възможно при патологии на вътрешните органи, ендокринни и метаболитни заболявания.

Билкар: Чаят от тези семена сваля кръвното и гони стреса

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес