Подправките са за склад за аромати и вкусове, но и източник на различни биологично активни вещества, които определят тяхната здравословна стойност. Ефектът им върху организма зависи от много фактори, включително индивидуалните характеристики на тялото и съпътстващите заболявания. Въпреки това, някои от тях се отличават с богатия си състав и широк спектър от положителни ефекти върху тялото. За такива подправки говори токсиколог д-р Михаил Кутушов. Като най-полезни и задължителни за ежедневната диета той определя 3 подпраки - куркума, джинджифил, канела.
Ползи от куркумата
Това растение съдържа витамини C, B1, B2, B3 (PP), B4, B5, B6, B9, E и K. Както и минерали като калций, желязо, мед, манган, магнезий, цинк, селен. То е ярък представител на семейството на джинджифила, съдържа куркуминоиди, а основният е куркуминът.
„Този полифенол има изразени противовъзпалителни свойства, които превъзхождат по сила много фармакологични лекарства. Куркуминът помага за намаляване на оксидативния стрес, предпазва клетките от увреждане и има невропротективен ефект, повлиявайки благоприятно мозъчната функция“, казва експертът.
Изследванията показват, че куркумата е много ефективна в борбата с възпалителни заболявания като артрит, както и предотвратява развитието на сърдечно-съдови заболявания и някои видове рак. Важно е да се отбележи, че бионаличността на куркумин е ниска, така че за да се увеличи ефективността му, е по-добре да се използва куркума в комбинация с черен пипер, който съдържа пиперин, който подобрява усвояването на куркумин, пояснява лекарят.
Лекар: Това са най-добрите подправки за ускоряване на метаболизма
Ползи от джинджифила
Това растение е близък роднина на куркумата и витаминният им състав е почти идентичен. Джинджифилът също така съдържа калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк, мед, манган и селен. Освен това коренът е богат на биоактивни вещества, включително гингерол и шогаол. „Тези съединения обясняват неговите изразени противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Джинджифилът е широко известен със способността си да намалява гаденето и повръщането, което го прави ефективно средство по време на бременност и след операция. Помага и за подобряване на храносмилането, като стимулира производството на стомашен сок и ускорява метаболизма”, коментира специалистът. В допълнение, джинджифилът може да понижи холестерола в кръвта и има антимикробни ефекти.
Тази подправка регулира кръвната захар, пълна с витамин C
Ползи от канелата
Подправката съдържа витамини C, B1, B2, B3 (PP), B4, B5, B6 и B9, както и А, бета-каротин, алфа-каротин, Е и К. Канелата се отличава с богат минерален състав: калций, калий, магнезий, фосфор, манган, натрий, желязо, селен. Освен това, извлечена от кората на канеленото дърво, тя съдържа канелен малдехид и други ароматни съединения, които имат мощни антиоксидантни свойства.
„Канелата помага за регулиране на нивата на кръвната захар, което я прави полезна при диабет тип 2. Освен това има противовъзпалителни и антимикробни свойства. Някои проучвания показват нейните потенциални ползи в борбата срещу сърдечно-съдови заболявания и невродегенеративни разстройства. Въпреки това е необходимо да не се пренебрегва вероятността от алергични реакции и да се използва внимателно канела за хора, страдащи от чернодробни заболявания“, предупреждава лекарят.
Ползите от канелата за тялото са следните:
- повишаване устойчивостта на стрес, подобряване на качеството на съня и благоприятно въздействие върху централната нервна система;
- намаляване на лошия холестерол и захар, ефективна борба с атеросклерозата, диабет;
- възстановяване на ставите, облекчаване на възпалителни процеси в тъканите, елиминиране на начални дегенеративни процеси;
- безопасна загуба на тегло без вреда за здравето, контрол на теглото чрез подобряване на липидния метаболизъм, намаляване на нивата на глюкоза в организма;
- общо здраве, консумацията на канела е полезна за подобряване на здравето, предпазва от умора;
- ефективен противогъбичен, антибактериален ефект;
“Важно е да разберете, че подправките, въпреки ползите си, не са панацея за всички болести. Техният ефект е допълващ и не трябва да замества предписаното от лекар лечение. Умерената консумация на подправки като част от балансирана диета и здравословен начин на живот може да подобри общото благосъстояние и да укрепи здравето, но само при липса на противопоказания и в съответствие с индивидуалните характеристики на организма“, казва експертът.
Топ 4 на най-полезните подправки - всеки трябва да ги има у дома
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!