Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кардиолог: Това е пулсът на здравия човек в покой

03 декември 2024, 20:00 часа

Сърдечен ритъм в покой: Какво трябва да знаете и как смарт устройствата могат да помогнат

Сърдечната честота в покой отдавна се смята за важен здравен показател, който може да предскаже податливостта ви към инфаркт, инсулт и белодробни заболявания. Смята се, че по-ниската сърдечна честота означава, че сте в по-добра физическа форма, защото това означава, че сърцето ви изпомпва кръв през тялото ви по-ефективно, когато не тренирате.

Вижте още: Кардиолог: Тази закуска ще регулира кръвната захар и холестерола

Благодарение на интелигентните устройства, като смарт часовниците, сега имаме възможността да следим пулса си в покой. Някои устройства дори могат да ви предупредят, ако пулсът ви надвиши определен праг. Експертите обаче предупреждават, че броят на ударите, които виждаме на умните устройства, не винаги е напълно надежден показател за здравето на вашето сърце.

Каква е нормалната сърдечна честота в покой?

Според препоръките на Националната здравна служба (NHS) сърдечната честота в покой между 60 и 100 удара в минута (bpm) се счита за нормална за възрастни. Идеалният пулс обаче може да варира значително в зависимост от възрастта.

Едно проучване установи, че мъжете на 50 години със сърдечен ритъм над 75 удара в минута са два пъти по-склонни да умрат през следващите 20 години в сравнение с тези със сърдечен ритъм 55 удара в минута или по-малко. Освен това всеки допълнителен удар в минута е свързан с 3% повишен риск от смърт, 1% повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и 2% повишен риск от коронарна болест на сърцето.

От друга страна, данните от Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) показват, че оптималният пулс в покой трябва да бъде под 60 удара в минута, в идеалния случай между 47 и 57 удара в минута. Само около 10% от хората попадат в тази категория и повечето са професионални спортисти.

Идеален пулс за различни възрасти и нива на физическа активност

За физически активните хора сърдечната честота в покой варира според възрастта и пола. Например, за мъже на възраст от 18 до 25 години, атлетичният пулс в покой е между 40 и 52 удара в минута, докато за мъжете над 65 години числото е между 52 и 55 удара в минута. За жени на тази възраст пулсът в покой ще бъде между 40 и 48 удара в минута, докато за жени над 65 години ще бъде между 52 и 55 удара в минута.

Въпреки че сърдечната честота в покой между 60 и 100 удара в минута попада в „нормалния“ диапазон за възрастни, общият консенсус е, че по-ниската стойност е по-добра, тъй като показва по-ефективно и здраво сърце. Например, пулсът в покой, по-голям от 100 удара в минута, обикновено се счита за твърде бърз и може да показва проблем в тялото.

Променливост на сърдечната честота (HRV)

В допълнение към сърдечната честота е важно да се следи вариабилността на сърдечната честота (HRV). HRV се отнася до вариацията във времевия интервал между сърдечните удари и показва колко бързо сърцето може да реагира на промени във физическото или емоционалното състояние на тялото. По-здравите хора имат по-висок HRV, което означава, че сърцето им може по-ефективно да се адаптира към нуждите на тялото.

Например, здрави хора в началото на 20-те имат HRV между 50 и 105 милисекунди, докато за хора над 60-65 години е нормално да имат HRV между 25 и 45 милисекунди.

Смарт устройства: надеждни или не?

Въпреки че смарт часовниците и устройствата за проследяване на здравето предоставят полезна информация за сърдечния ви ритъм, експертите предупреждават да не разчитате твърде много на тях. Много устройства проследяват сърдечната честота с помощта на малък сензор на гърба на устройството, но точността на данните може да бъде компрометирана, ако устройството не е прикрепено достатъчно плътно към китката или е твърде разхлабено.

Освен това някои устройства изключват следенето на пулса, за да пестят енергия, когато батерията е изтощена. Освен това повреди, дължащи се на производствени дефекти, софтуерни проблеми или физическа повреда на устройството, могат да доведат до неточни данни.

Вижте още: Витамините се пият само по това време на деня, за да действат

Кога да посетите лекар?

Експертите съветват, че въпреки че смарт устройствата могат да бъдат полезни за наблюдение на общото здраве на сърцето ви, никога не трябва да пренебрегвате симптомите, които показват сърдечни проблеми. Ако забележите някакви признаци като болка в гърдите, задух или необичайна умора, трябва незабавно да посетите лекар, дори ако вашето смарт устройство показва „нормални“ стойности.

В заключение, умните устройства могат да бъдат полезен инструмент за наблюдение на вашето здраве, но не трябва да разчитате само на тях. Редовните прегледи при Вашия лекар и поддържането на здравословен начин на живот остават ключови фактори за поддържане на сърцето ви здраво.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес