Кардиолог препоръча три вида плодове, които са полезни за здравето на сърцето и трябва да се консумират често.
Вижте още: Кардиолог: Тази закуска ще регулира кръвната захар и холестерола
Редовната консумация на плодове и зеленчуци е свързана с намаляване на риска от различни заболявания. За здраво сърце и профилактика на сърдечно-съдови заболявания кардиологът Джой Гелбман препоръчва да ядете ябълки, банани и горски плодове за лека закуска, пише изданието "Prevention"
Ябълки
Само една средно голяма ябълка съдържа повече от 4 грама фибри — това е около 18% от дневните нужди на жените и 12% от дневните нужди на мъжете.
Докато ябълките съдържат както неразтворими, така и разтворими фибри, те са известни със своя пектин – разтворими фибри, които образуват гелообразно вещество в храносмилателния тракт. Това вещество се свързва с холестерола и захарта, като помага да се управляват нивата им в кръвта. Пектинът действа и като пребиотик, подхранвайки полезните бактерии в червата ви и поддържайки цялостното здраве на храносмилането и червата. За да извлечете пълните ползи от фибрите на ябълките, не забравяйте да ядете и кората – обелването й може да намали съдържанието на фибри с до 50%.
Ябълките са богати на антиоксиданти, особено на кверцетин, вид флавоноид, който помага в борбата с възпалението и предпазва клетките от увреждане, причинено от свободните радикали. Тези защитни свойства са свързани с по-нисък риск от сърдечни заболявания, болест на Алцхаймер и астма. Кверцетинът също е широко изследван за неговите потенциални противоракови свойства, като изследванията показват, че може да помогне за предотвратяване на разпространението на някои видове рак, включително рак на белите дробове, простатата, гърдата, шийката на матката и дебелото черво.
Яденето на 100 до 150 грама цели ябълки на ден - около една малка до средна ябълка или 1 чаша нарязани ябълки - може да помогне за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания. Редовната консумация на ябълки може да понижи кръвното налягане, да намали пулсовото налягане и да намали общия и LDL (лошия) холестерол, докато повишава HDL (добрия) холестерол. Проучванията показват, че хората с леко повишен холестерол, които ядат две ябълки на ден в продължение на осем седмици, са имали намаление както на общия, така и на LDL холестерола. Пектинът и флавоноидите, открити в ябълките, играят важна роля в тези ползи за здравето на сърцето.
Специално за кръвното налягане, три големи проучвания , които проследяват възрастни в продължение на осем години, установиха, че консумацията на поне четири ябълки на седмица е свързана с 9% намален риск от хипертония. Освен това високият прием на ябълки е свързан с по-нисък риск от инсулт .
Въпреки че ябълките са източник на въглехидрати, тяхното съдържание на фибри и хранителни вещества ги поддържа ниско в скалата на гликемичния индекс (GI), която измерва как храните, базирани на въглехидрати, влияят на нивата на кръвната захар. Изследванията показват, че диета, богата на храни с нисък ГИ, може да намали риска от развитие на диабет тип 2, докато по-високият гликемичен товар го увеличава.
Вижте още: Витамините се пият само по това време на деня, за да действат
Банани
„Бананите са добър източник на диетични фибри, витамин С, витамин В6, калий, магнезий и антиоксиданти. Тези хранителни вещества не само поддържат сърцето, но и помагат на тялото по други начини. Диетичните фибри помагат на храносмилането , витамин С укрепва имунитета и витамин В6 е важен за развитието на мозъка и нервите“, подчертава лекарят.
Боровинки
„Плодовете имат особено високо съдържание на антиоксиданти и фибри. Освен че фибрите са полезни за червата, те са от решаващо значение и за здравето на сърцето, защото помагат за поддържане на холестерола на здравословно ниво и предотвратяват повишаването на кръвното налягане“, казва кардиологът.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!