Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако имате блед цвят на лицето – това е първият симптом за следния проблем

28 октомври 2023, 10:00 часа

Лицето е визитната ни картичка пред света, израз на емоциите и чувствата ни. Красивото и симетрично лице е в основата на самочувствието и макар да са се променяли стандартите през вековете, то кожата на лицето е винаги била значима както за красотата, така и за определяне на здравословното състояние. Тя може да подскаже както банална умора и недоспиване, прекаляване с флирта със слънцето или просто възрастта ни, така и скрити заболявания, хронични проблеми, които изискват диагностика и съответното адекватно лечение.

Бледият тен на лицето, с който се гордеят китайките и който така ревностно постигат и поддържат с цената на много козметични процедури, е бил символ на красотата през епохата на Възраждането, а по време на Викторианската епоха е издигнат в култ. Днес слънчевият загар е на почит, а цененият в миналото блед цвят на лицето се е превърнал от символ на красота и изящество в червена лампа, че е време за среща с лекаря и в ярък симптом на проблем със здравето особено при хора, които не са се родили с млечно бяла кожа.

Блед цвят на лицето – какво подсказва?

Ако природата не ви е дарила с бледо и изпито по рождение лице, а забелязвате тази промяна напоследък, погледнете на нея сериозно и се погрижете за здравето си. Блед цвят на лицето свидетелства за здравословни проблеми, част от които могат да бъдат изключително сериозни и се нуждаят от спешно диагностициране и лечение.

Лекар изброи признаците и симптомите на анемия

Не бъркайте обаче светлата кожа с бледата. Бледият тен, свидетелстващ за проблем със здравето, се забелязва най-лесно върху лицето, лигавиците на очите и устата, ноктите при дамите от бялата раса, а при тъмнокожите бледността може да се дефинира само по лигавиците, тъй като тъмата кожа на лицето не позволява визуално да се открие или заподозре проблем. Придобитият блед цвят на лицето може да се дължи на:

  • Автоимунни заболявания, свързани със загуба на пигмент, които не се лекуват, но и не представляват заплаха за здравето, а са само сериозен козметичен проблем и предизвикателство за самочувствието и самоопределянето на засегнатите. Пример за подобно заболяване е витилигото.
  • Проблеми с кръвоносната система, част от които могат да са сериозни и дори животозастрашаващи.
  • Шок от различен характер – алергичен, причинен от сериозна кръвозагуба, в резултат от нараняване, интоксикация и прочие.
  • Загуба на съзнание.
  • Силен стрес, страх или уплаха. Емоционалният стрес от шокиращо събитие може да доведе до внезапно пребледняване, което не застрашава живота и здравето и се нуждаете единствено от спокойствие и емоционална подкрепа или премахване, преодоляване на стресиращия фактор, за да се справите с пребледняването.
  • Твърде ниски нива на кръвната захар.
  • Сериозни хронични заболявания – от банална, но нелекувана инфекция до онкологични  заболявания.
  • Някои медикаменти.
  • Дефицит на определени витамини.
  • Намален брой червени кръвни клетки – анемия, при която тъканите и органите не получават достатъчно богата на кислород кръв. 

Най-честата причина за блед цвят на лицето

Сред всички здравословни проблеми, водещи до пребледняване, анемията е най-честата причина за блед цвят на лицето и е първият симптом на заболяването, но не е единственият. Освен бледата кожа и лигавици анемията подсказва за себе си със следните симптоми, помагащи за диагностицирането ѝ:

  • хронична умора, 
  • задух,
  • замаяност,
  • главоболие,
  • сърцебиене.

Анемия - ето как очите издават това заболяване

Лесно и бързо изследване на кръвта, което е част от рутинните лабораторни кръвни изследвания, може да докаже или отхвърли диагнозата. Останала неразпозната, недиагностицирана и нелекувана, анемията може да има сериозни последствия за здравето. Анемията може да варира от лека до много тежка, може да не е свързана с друго заболяване, както и да алармира за наличието на много по-опасна болест, нуждаеща се от неотложно лечение.

Видове анемия

Съществуват различни видове анемия. Онази, която най-често визираме и ни е най-позната – причинената от недостиг на желязо, далеч не е единствената. Тоест нормалните нива на желязо в кръвта не доказват липсата на анемия. Само лекар може да диагностицира вида на анемията и да предпише необходимото лечение. Сред видовете анемия са:

  • Апластична анемия, която се дължи на невъзможността на тялото да произведе достатъчно нови кръвни клетки поради токсини, инфекции, автоимунни заболявания. Животозастрашаваща е, но за щастие е рядка.
  • Желязодефицитна анемия, която се дължи на ниски нива на желязото в кръвта. Особено характерна е за бременните дами, наблюдава се и при кръвозагуба от различен причинител – тежко менструално кървене, язва, рак или редовна употреба на някои болкоуспокояващи, сред които е популярният и познат на всички ни аспирин.
  • Сърповидно-клетъчна анемия, която е наследствена.
  • Таласемия.
  • Витаминодефицитна анемия, свързана с неадекватните нива на фолат и витамин B12 в кръвта, които водят до неадекватно и недостатъчно производство на здрави червени кръвни клетки.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес