Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Референдум ще реши съдбата на румънския президент

07 юли 2012, 09:31 часа • 3961 прочитания

Румънският парламент гласува за отстраняването на дясноцентристкия президент Траян Бъсеску от поста му. Вотът се състоя на съвместно заседание на двете камари на парламента.

Още: Шолц и Мерц единодушни: Рано е да се мисли за германски военни в Украйна

Още: Пак сигнал за повреда на кабел в Балтийско море

258 депутати от общо 432 подкрепиха импийчмънта срещу държавния глава, обяви Дан Раду, сенатор от управляващия Либерално-социален съюз. За оставката бяха необходими 217 гласа. 114 депутати гласуваха "против", съобщи БГНЕС.

Това обаче не е окончателната стъпка за свалянето на Траян Бъсеску. Политическата му съдба ще бъде решена на референдум, който трябва да се състои в срок от 30 дни. Избирателите ще трябва да отговорят на въпроса дали са съгласни с отстраняването на Траян Бъсеску от президентския пост. Дотогава задълженията на държавен глава ще изпълнява Крин Антонеску, лидерът на Сената, горната камара на парламента.

Това е вторият импийчмънт срещу Трая Бъсеску, предишният бе през 2007 година, но референдумът отхвърли оставката му.

Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)

Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили

Инициатор на сегашния импийчмънт стана управляващият Социално-либерален алианс, който обвини президента в нарушения на Конституцията.

Последните 5 години рязко паднаха рейтингите на Траян Бъсеску и подкрепящата го Демократично-либерална партия. Причина затова е провежданата последните три години антикризисна политика, наложена от кредиторите ЕС и МВФ. "Затягането на коланите" предизвика масови протести и оставки тази година на две пропрезидентски правителства - на Емил Бок и Михай Унгуряну.

Новото парламентарно мнозинство на Социално-либералния алианс сформира правителство начело със социалдемократа Виктор Понта и обяви война на десния президент. В началото на седмицата бе задействан импийчмънтът срещу Бъсеску.

Политическата криза в Румъния предизвика тревога в ЕС и Запада като цяло, които смятат, че действията на правителството застрашават демокрацията и нарушават баланса между институциите и властите. В антипрезидентската си атака правителството правителство стигна дотам, че посегна върху правомощията на Конституционния съд, който не смяташе, че Траян Бъсеску е потъпкал конституцията. "Върховенството на закона, демократичният контрол и баланси, както и независимостта на съдебната власт са крайъгълен камък на европейската демокрация и незаменими за взаимно доверие в рамките на Европейския съюз", гласеше предупредителната декларация на Еврокомисията.

Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Да не проявява слабост пред Путин: Призивът на Макрон към Тръмп

Следващата седмица премиерът Виктор Понта ще посети Брюксел, за да успокои западните страхове.

Редактор: Петър Проданов

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес