Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви в понеделник, че е ужасен от видеозаписите, показващи мигранти, продавани като роби в Либия. Той каза, че тази практика трябва да бъде разследвана като престъпление срещу човечеството.
Още: Шолц и Мерц единодушни: Рано е да се мисли за германски военни в Украйна
Още: Пак сигнал за повреда на кабел в Балтийско море
Американската телевизионна мрежа CNN излъчи кадри миналата седмица на търг в Либия, където черни мъже бяха представени на северноафриканските купувачи и продадени за 400 долара.
"Робството няма място в нашия свят и тези действия са сред най-жестоките злоупотреби с човешките права. Те могат да съставляват престъпления срещу човечеството", каза Гутериш пред репортери.
"Ужасен съм от новинарски предавания и видеозаписи, показващи, че африканските мигранти в Либия се продават като роби", каза той и добави: "Аз се гнуся от тези действия".
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
Комисарят призова "всички компетентни органи" незабавно да разследват робските търгове, като каза, че е поискал от "съответните органи на ООН да се занимават активно по този въпрос", предаде БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
Либийският вицепремиер Ахмед Метиг заяви, че неговото правителство, подкрепено от ООН, ще разследва твърденията.
Кадрите предизвикаха широко възмущение сред африканските лидери. Президентът на Гвинея Алфа Конде, който е и председател на Африканския съюз, призова за разследване на това, което той нарече "жалка търговия от друга епоха". Правителството на Сенегал изрази "възмущението си от продажбата на мигранти на либийска земя", което представлява "опустошение на съвестта на човечеството". Президентът на Нигер Махамаду Исуфу призова либийските власти и международните организации да направят "всичко възможно, за да спрат тази практика".