Комисията по външни работи на Европарламента прие доклад за Сърбия от докладчика Владимир Билчик.
Още: Шолц и Мерц единодушни: Рано е да се мисли за германски военни в Украйна
Още: Пак сигнал за повреда на кабел в Балтийско море
Европейските парламентаристи засилиха формулировките и критиките в областта на борбата с корупцията, функционирането на парламента и състоянието на медиите. Има и положителни оценки за икономическите показатели, участието в регионалното сътрудничество и диалога с Прищина.
Властите в Сърбия се приканват да работят "с думи и дела", за да изпълнят задълженията си по пътя към членство в ЕС. Депутатите поискаха от ЕС да даде по-голям импулс в преговорите за присъединяване със Сърбия, бързо да приложи в преговорите новата методология за разширяване и ясно да представи конкретни стимули, представляващи интерес за гражданите на Сърбия.
Една от приетите поправки призовава Сърбия да постигне "убедителни резултати в съдебната система, свободата на изразяване, борбата с корупцията, особено в случаите, когато има високо ниво на обществен интерес.
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
Съгласуваният текст приветства промените в работата на парламента "в съответствие с процедурите", но подчертава, че агресивният речник, сплашването и обвиненията срещу политически опоненти и представители на медиите на сесиите на парламента са нарушение на демократичната практика, което трябва да бъде „санкционирано в съответствие с правилата”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
"Реалният ангажимент за основните права и нормализирането на отношенията с Косово ще подготви пътя за разговори за преговори за присъединяване между Сърбия и ЕС," заявиха членове на ЕП в доклада.
Те също така призоваха опозицията да се върне на масата за преговори и обърнаха внимание на антиевропейската реторика в Сърбия.
Докладът подчертава загрижеността относно "много слабия резултат" на Сърбия при съгласуване с външната политика на ЕС.
Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Да не проявява слабост пред Путин: Призивът на Макрон към Тръмп
Евродепутатите подчертаха, че Сърбия "трябва да се съобразява с общата външна политика и политиката на сигурност на ЕС в сравнение с други страни в региона" и изразиха загриженост от "нарастващото влияние на Китай".