Съветът на ЕС прие днес на писмена процедура спорните промени в пакета "Мобилност“. Сега, за да влезе в сила, той трябва само да бъде одобрен от Европейския парламент на второ четене, след което текстовете да бъдат публикувани в Официалния вестник на ЕС, съобщава БНР.
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Европейските държави одобриха пакета Мобилност
С промените се предвижда камионите да се връщат в страната, в която е регистрирана фирмата-превозвач, на всеки 8 седмици, а самият шофьор - на 3 или 4 седмици, в зависимост от работния си график.
Друго изискване е нормалната седмична почивка на шофьора да е поне 45 часа и да се прекарва извън кабината на камиона. Ако почивката се ползва извън дома, настаняването трябва да е за сметка на работодателя.
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)
Осем страни, сред които и България, вече изпратиха писмо до Еврокомисията, с което поискаха пакетът "Мобилност" да бъде отменен. Премиерът Бойко Борисов дори заяви, че заедно с колегите си от тези страни обмисля да заведе колективен иск срещу пакета в Съда на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Да не проявява слабост пред Путин: Призивът на Макрон към Тръмп
Още: Полк. Миленски: Тръмп удари шамар на Европа, трябва да вземем отбраната си в собствени ръце
Страните против пакет "Мобилност" се увеличават, радва се транспортният министър
От Европейската комисия(ЕК) предупреждават, че връщането на празни камиони може да попречи на амбициите за намаляване на вредните емисии и спазването на климатичен неутралитет.
Припомняме, че министърът на транспорта Росен Желязков каза, че когато законодателните изменения по пакета Мобилност станат факт, България ще заведе дело пред Съда на ЕС: „Заявили сме ясно намерението си, че ще търсим арбитража на съда, защото предложените мерки са непропорционални“, подчерта министърът след срещна с представители на международните превозвачи“.
Още: Мироопазващи сили в Украйна: Великобритания иска, но колко може?
Още: Голям пожар в завод за пластмаса в Калуга (ВИДЕО)