Испания трябва да има думата за това дали споразумения след Brexit да се прилагат за Гибралтар, за който Мадрид и Великобритания водят спор от 300 години. Това се казва в насоките на Европейския съюз за излизането на Великобритания от общността, които бяха представени днес.
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
„След като Обединеното кралство напусне съюза, никакво споразумение между ЕС и Великобритания не може да влезе в сила за територията на Гибралтар без споразумение между Кралство Испания и Обединеното кралство“, се казва в насоките на ЕС.
Малката британска отвъдморска територия, която се намира на най-южната част на Пиренейския полуостров, от стотици години е обект на хаплив спор между Лондон и Мадрид, който иска да си върне територията, която е върната на Великобритания през 1713 г., предаде БГНЕС.
Испания предложи на Гибралтар да му бъде разрешено да остане в състава на ЕС в замяна на споделен суверенитет с Великобритания. Жителите на територията гласуваха масово за оставането си в състава на Обединеното кралство по време на два независими референдума през 1967 г. и 2002 г.
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
Очаква се лидерите на 27-те оставащи държави членки в ЕС, без Великобритания, да приемат насоките, представени от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, по време на извънредна среща на върха на 29 април.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Да не проявява слабост пред Путин: Призивът на Макрон към Тръмп