Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дипломатически скандал: Сунак и Мицотакис се скараха за скулптури

29 ноември 2023, 18:26 часа • 2712 прочитания

Истински дипломатически скандал се разигра между британския премиер Риши Сунак и гръцкия му колега Кириакос Мицотакис в последните дни, става ясно от публикации в световните медии. 

Как започна всичко?

Сунак отмени срещата си с гръцкия премиер, тъй като смята, че обещанието да не се обсъжда публично скулптурите на Партенона е нарушено, каза Даунинг стрийт, написа BBC.

Медията припомня думите на Мицотакис пред BBC в неделя, че иска артефактите - известни още като мраморите Елгин - да бъдат върнати от Британския музей в Гърция. 

Ескалирал и е Сунак?

Днес отзвукт от отменената среща продължава. Kathimerini написа материал, в който използва и информация на Reutres, в който се твърди, че британският министър-председател е ескалирал словесната си война с Мицотакис, обвинявайки гръцкия премиер, че се опитва да „застава“ над оспорваните мрамори от Партенона и нарушава обещание към правителството на Обединеното кралство преди планираната среща между двамата лидери. ОЩЕ: Гърция и Ватикана се споразумяха за фрагменти от древногръцки храм

Опозицията на Сунак защити Мицотакис

Лидерът на лейбъристите сър Кийр Стармър попита Сунак защо е унижил Мицотакис, пише още в статията.

„Гръцкият премиер дойде в Лондон, за да се срещне с него, член на НАТО, икономически съюзник, един от най-важните ни партньори в справянето с нелегалната имиграция, но вместо да използва тази среща, за да обсъди тези сериозни въпроси, Сунак се опита да го унижи и я отмени в последния момент. Защо такава дребна политика, г-н министър-председател?", попита Стармър. 

Корените на разправията

Храмът Партенон е построен през V в. пр.н.е. на Акропола в чест на Атина - богинята-покровителка на града Атина. В началото на XIX в. по нареждане на британския посланик в Османската империя лорд Елджин работници свалят цели фризове от паметника. Елджин продава мраморите на британското правителство, което през 1817 г. ги предава на Британския музей, където те остават един от най-ценните експонати. Атина настоява, че скулптурите са били откраднати. Редица гръцки правителства и длъжностни лица, включително покойната Мелина Меркури - известна актриса, която беше и министър на културата, не успяха да постигнат напредък в спора.

Дългогодишната позиция на Великобритания е, че скулптурите "са придобити законно от лорд Елджин в съответствие с действащите по това време закони". ОЩЕ: Разправията между Атина и Лондон за мрамора на Партенона продължава

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес