Дупката в Корпоративна търговска банка е над 4 млрд. лева. Това показва публикуваният току що одитен доклад на банката, извършен от квесторите на БНБ.
Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ
Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките
Според прессъобщение на БНБ оценката на състоянието на банката е направена на база регистрите на КТБ до 30 юни тази година, но и с отразяване влиянието на всички съществени събития върху активите и банковите гаранции на КТБ до 30 септември тази година.
Оценката на одиторите е, че активите на банката са в размер на 6,662 млрд. лева – до 30 септември тази година. До 30.06.14 обемът им е в размер на 6,896 млрд. лева, т.е. има спад от 234 млн. лева в стойността на активите на КТБ.
Същевременно обаче стойността на отпуснатите кредити се е повишава. До 30 юни тя е 5,541 млрд. лева, като в това число влизат и корпоративните кредити. На 30 септември стойността е вече 5,606 млрд. лева. Прави впечатление, че огромният процент кредити е корпоративен – 5,5 млрд. лева до 30 юни и 5,5222 млрд. лева до 30 септември тази година.
Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига
Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна
По отношение на депозитите картината е следната – 4,304 млрд. лева към 30 юни и 4,371 млрд. лева към 30 септември. По-голямата част от тези суми са вписани в графа „Местни лица” – 4,068 млрд. лева към 30 юни и 4,132 млрд. лева към 30 септември. Общо привлеченият капитал от КТБ към 30 юни е 6,896 млрд. лева, а към 30 септември вече е намалял до 6,662 млрд. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откъде и за чия сметка ще дойдат парите за пенсиите: Говори Борислав Гуцанов
Още: ГЕРБ-СДС предлага Васил Големански за председател на Комисията за финансов надзор
Към момента КТБ разполага с пари в брой – 331 млн. лева.
Проблемите
След завършване на оценката се оказва, че 67 от 82 кредитополучателя, държащи 64% от кредитния портфейл на КТБ, нямат собствена оперативна дейност, нямат персонал и приходите им идват от трети лица. 64-те процента от кредитния портфейл на КТБ са в размер на 3,434 млрд. лева. Много от тези компании са холдингови и са създадени най-много 12 месеца, преди да получат заемите.
Още: Стотици милиони: АПИ обяви колко са приходите от винетки и такси през 2024 г.
За четири кредитополучателя, взели кредити от КТБ, няма валидни обезпечения. Общо 29 кредитополучателя със заеми на стойност на 888 млн. лева, включително тези четири, са с трайно влошаващо се финансово състояние. Отделно още шест кредитополучателя имат кредити от 317 млн. лева и са "с висока степен на бизнес зависимост от малко на брой свързани лица".
Според одиторите най-голямата загуба е изтеглянето на 206 млн. лева „на каса” на 20 юни тази година. Изтеглянето на сумата е отчетено като актив под формата на вземане срещу неизпълнено задължение на „Бромак” ЕООД, която е трябвало да върне парите на 30 юни. Няма „ясни основания” за възникването на този актив, нито как ще бъде събран от банката и затова одиторите го считат за пълна загуба.
Интересен факт е, че операцията с 206-те млн. лева „на каса” не е единствената. На ТЦ-ИМЕ АД са предоставени ценни книжа за 80 млн. евро, като юридическото лице, получило „инжекцията”, не е в състояние да я върне – дружеството е в процедура по несъстоятелност. Към 30 септември в кредитния портфейл на банката са отразени още обезценки – на стойност 148 млн. лева.
Одиторите считат и, че КТБ не е сменила политиката си за определяне на загуби, след като през април е отменена Наредба 9 на БНБ. Основата е, че КТБ не е казвала какви са източниците за погасяване на обезценки. Затова е направен тест от одиторите, който е показал, че към 30 септември загубите от обезценки по кредитния портфейл биха били в размер на 4,757 млрд. лева.