След като в средата на миналата седмица официално бяха оповестени заключенията от доклада на Временната парламентарна комисия за случая "КТБ", мажоритарният собственик на банката Цветан Василев не закъсня да се изкаже по темата.
"Нямах намерение да влизам в задочна полемика с членовете на Извънредната парламентарна комисия по случая "КТБ". Предпочитах да дискутирам казуса с тях и затова направих предложение да бъда изслушан чрез моя адвокат. Страховете на комисията (особено на някои от членовете й!) от този директен сблъсък обаче не позволиха това да се случи. Представям си какво щеше да ми отговори Йордан Цонев на въпроса дали е идвал при мене само да обсъжда закони? Дали пък не е искал от мен да назнача сина му в "пирамидалната" си структура? Или пък – плати ли му Пеевски бленуваните 3 млн. лева, след като прехвърли на фирмата "Вили Вист" скритото си участие чрез офшорката в "Трансстрой Бургас"? А на новоизлюпения борец за етнически мир от тежка категория Чобанов – още ли обикаля като гладно куче гаража на "Берлин" и вдигнаха ли му количеството и качеството на съдържанието на пликовете? Шегувам се, разбира се! Разговорът трябваше да е сериозен, но с извинение – при този състав на комисията и при политическата поръчка, която тя изпълняваше, едва ли щеше да се получи", заявява Цветан Василев. И продължава:
"Очевидно е, че командитното дружество "Пеевски, Цацаров & Сие" съвсем го е закъсало, след като е прибягнало до услугите на "авторитетната" парламентарна комисия да му оправдава умишлените действия тип "деветосептемврийска експроприация" при атаката срещу банката и срещу мене лично. Къса май е паметта на Главния прокурор и за това нека само да му напомня, че той като един истински политкомисар защитаваше скалъпените тези на своя партньор и ментор за престъпника Василев, както и за онези митични 206 млн. лева, отмъкнати от държавата и вложителите".
Василев припомня, че е завел дело в Европейския съд за правата на човека. За него е ясно - КТБ рухна с помощта на прокуратурата, БНБ и кабинета "Орешарски".
I. Според Василев - за "Пирамидата КТБ"
1. Преди всичко за неосведомените, банката съществува в този си вид от 2000 година. Не съм чувал досега нежизнеспособна структура да е просъществувала толкова време. За този период банката увеличи капитала си от 11 млн. лева на около 650 млн. лева. Около 190 млн. лева са от директни увеличения - цялата останала част от капитала е капитализирана печалба. Всъщност, искам да напомня, че банката в продължение на дълги години е имала най-добри резултати по показателя "възвръщаемост на капитала", а само платеният данък печалба от банката "пирамида" надхвърля 50 млн. лева. Очевидно това не интересува никого!
2. Акционери в "пирамидата КТБ" с над 40% кумулативно участие са Държавният Резервен Фонд на Султаната на Оман, инвестиционното подразделение ВТБ Капитал на втората по големина руска банка и застрахователният гигант Дженерали? Дали някой сериозно мислещ човек би допуснал, че тези институции са инвестирали в пирамида? За незапознатите ще кажа само, че процесът на дю дилиджънс на Оманския фонд продължи почти една година. Освен това, КТБ е единствената българска банка, емитирала успешно свои облигации на международния пазар.
3. Не разбрах как точно съм източвал банката, след като тя за целия период е капитализирана с над 640 млн. лева и над 200 млн. подчинен срочен дълг. Разпределеният дивидент е в размер на 30 млн. лева. Практиката на пирамидите е съвсем различна. Очевидно е, че и тази "желязна" логика на комисията куца. Между другото, тук е мястото да вметна, че платените данък печалба и данък дивидент от едноличната ми фирма "Бромак" и от мен като физическо лице са близо 40 млн. лева. За разлика от някои депутати с данъчни декларации за 14 хил. лева годишен доход, които не отразяват реалното им благосъстояние, аз си плащам данъците. За сметка на това, аз и семейството ми сме обект на проверки, репресии и публично унижение от подчинените на г-н Пеевски НАП и КОНПИ, които не се свенят да надскачат закона. Трябва да се отбележи, че и двамата видни ръководители на тези институции - Бойко Атанасов и Пламен Георгиев – са лично назначени от "най-успелия" млад мъж в държавата.
4. Когато говорим за фирми-бушони, секретарки и охранители (между другото всичките те "управлявани" от доверените лица на командитно дружество "Пеевски, Цацаров & Сие", а именно - събирателно дружество "Лазов, Кражби & Кo"), нека само да изредя част от активите, финансирани чрез това, което комисията нарича "фирми-бушони":
- 77% от Виваком – по реални пазарни оценки и оферти преди 20.06.2014 година, а дори и след това, този дял от компанията е на стойност от около 500 млн. евро;
- 100% от НУРТС – съгласно оферти и реализирана печалба на година компанията е с минимална стойност 150 млн. евро;
- 97% от Петрол АД – по оценки и оферти минималната пазарна стойност на компанията е 300 млн. евро;
- 100% от Дунарит АД – при налични договори, годишната реализирана печалба и оборотния капитал на компанията, нейната минимална стойност е 100 млн. евро;
- 100% от Авионамс – придобиването на неработещата компания от държавата е струвало над 30 млн. евро. Благодарение на преструктурирането, получаването на необходимите лицензи и включването в международни консорциуми, компанията е жизнеспособна и цената й не е по-ниска от 35 млн. евро;
- 80% от Рубин Плевен – независимо от тежкото наследство след преструктурирането и постигнатите финансови резултати – минималната цена на този пакет би била 35 млн. евро, а заедно с оборотния капитал, предоставен като кредит – 50 млн. евро;
- 100% СФС Парачин – подобна ситуация, но при завършване на инвестиционния проект и реализиране на планираната годишна печалба, цена не по-малка от 120 млн. евро;
- 100% Корабостроителница Русе – налични оферти за 60 млн. евро;
- Винарни Телиш и Кастра Рубра – изцяло финансирани от банката, с минимална пазарна стойност 50 млн. евро (плюс наличното вино на стойност 25 млн. евро);
- Завод за хартия Костенец – инвестиции от страна на банката на стойност 50 млн. евро. Независимо от неадекватната политика на КЕВР, при планирана печалба от 6 млн. евро на година, реалната цена не би била по-ниска от 60 млн. евро;
- Газоразпреносни и газоразпределителни компании CNG Марица и Метамодул – при инвестирани над 15 млн. евро и наличния потенциал, оценката не е по-ниска от вложените инвестиции;
- Газова централа Хасково с участие на американски инвеститор – инвестирани над 20 млн. евро;
- Недвижими имоти (в т.ч. хотели, хотелски комплекси, търговски паркове, имоти, вкл. ИПК "Родина") - на стойност не по-малка от 350 млн. евро.
Само дотук стойността на активите, контролирани от КТБ е над 1,8 млрд. евро. Покриват ли те онези "бушони", или не? Оставям отговора на този въпрос на непредубедените читатели!
II. Герои или престъпници на нашето време?
1. Под носа на квесторите и окуражаващото мълчание на дружеството по интереси "Пеевски, Цацаров & Сие" тяхната марионетка и главно "острие" Бисер Лазов окраде чрез фиктивни цесии и офшорки имущество на стойност над 50 млн. евро – например, сградата на Централата на КТБ на стойност минимум 20 млн. евро, имот между Равда и Обзор от 160 дка на първа линия с минимална цена 10 млн. евро, бившата сграда на София прес за минимум 10 млн. евро, други по-малки – за още почти толкова. Да не говорим за източването на инфраструктурна компания чрез фиктивни задължения.
2. Аналогични са действията на един друг "велик" инвеститор Александър Сталийски. Той получи пари от продажбата на студията си, изградени с европейски средства след дълго изнудване, организирано съвместно с неговите бизнес партньори Пеевски и Бареков. Квесторите обаче му позволиха да си ползва безвъзмездно заложените в банката студия.
Със "заслужено" заработените пари (не му е за първи път в практиките с мене и въобще не става въпрос за изнудване) Александър Сталийски "овладя" Рубин Плевен с помощта на крадеца Лазов и директора на компанията. Всичко това с мълчаливото съгласие на цялата описана дотук компания от блюстители на обществения интерес.
3. Да описвам ли как в името на обществения интерес се управлява Виваком от братя Велчеви? Или е необходимо да изяснявам защо компанията смени спонсорирания отбор с новия фаворит на тандема Пеевски-Сталийски? Да, трудно му е на безхарактерния Атанас Добрев, генерален директор на Виваком, да откаже исканото спонсорство от 6 млн. лева, така необходими за бюджета на синия отбор. В същото време същият този син отбор дължи на приписваната ми фирма "Билдинг ризорт" повече от 1 милион лева чрез фирма, регистрирана от адвоката със съмнителна репутация, а вече и "собственик" на Левски, Александър Ангелов. Не изключвам услужливият и крадлив доносник Лазов вече да ги е обезпечил с някоя цесия и да са чисти като ангели. Какъв им е проблемът, след като дружество "Пеевски, Цацаров & Сие" бди за тяхното спокойствие? Както бди за комфорта на "собствениците" на вестниците, дължащи над 40 млн. лева на "фирмите-бушони" (тук пак можем да говорим за "перфектно" защитения интерес на банката и компаниите от лицето Лазов). Случаят с вестник "Преса" само доказва моята теза (бел. ред. - "Преса" вече не е на Тошо Тошев). Ще видим и как ще бди за спокойствието на Красимир Гергов, който лично и чрез свои фирми дължи над 30 милиона долара, пак надлежно необезпечени от Лазов и Александър Ангелов!
И понеже не виждам начин да се промени тази ситуация, призовавам г-н Премиера да се намеси решително за спиране на този безобразен пладнешки обир! След като пропусна да се запише в историята със спасяването на банката (ако е имал такива намерения), поне на практика да защити думите си, че целта му е да бъдат съхранени активите й. Дори и крадците да са негови бивши и настоящи приятели, казва Василев в дългото си писмо, което Actualno.com публикува със съкращения