Българският министър на икономиката Драгомир Стойнев се срещна с еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, за да обсъдят бъдещето на спонсорирания от „Газпром” газопровод „Южен поток”. Двете страни обаче предложиха тотално различни интерпретации на дискусията си, пише Euractiv.
Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките
Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига
Пред журналисти след срещата Стойнев заяви, че „Южен поток” няма да бъде спрян и отхвърли призивите на Европейския парламент за замразяване на проекта. Преди седмица ЕП прие резолюция, в която настоява да се намали газовата зависимост на Европа от Русия, като се диверсифицират доставките на синьо гориво.
Но Стойнев, който е приближен на лидера на социалистическата партия в България Сергей Станишев, продължава да твърди, че строежът на „Южен поток” ще започне през юни, както си е по план. Той обвини дясноцентристката опозиция в България, че е дала грешна информация на Еврокомисията в опит да „саботира” проекта. Лявото правителство в България е ентусиазиран защитник на газопровода.
Българският министър каза, че първата станция на „Южен поток” ще бъде изградена на 2 км от брега на Черно море, а не на 20 км, както е заявила опозицията. По думите му това представлявало „голяма разлика”.
Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна
Още: Откъде и за чия сметка ще дойдат парите за пенсиите: Говори Борислав Гуцанов
Според Стойнев европейските енергийни директиви не важат за морските части на газопровода, а само за тези на сушата. Той обеща, че София ще информира Комисията за промените в спорния енергиен закон в България преди те да бъдат приети на второ четене. (Припомняме, че на 4 април Народното събрание одобри законови промени, чрез които „Южен поток” може и да не бъде съгласуван с европейското законодателство, по-специално с директивите около Третия енергиен пакет - бел.ред.). Министърът твърди, че строителството на газопровода ще започне независимо от законовите проблеми и някои недоизяснени неща между България и Русия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ГЕРБ-СДС предлага Васил Големански за председател на Комисията за финансов надзор
Още: Стотици милиони: АПИ обяви колко са приходите от винетки и такси през 2024 г.
Думите на Стойнев обаче май не убедиха Европейската комисия. Сабине Бергер, говорителката на Йотингер, заяви пред Euractiv, че ЕК е разтревожена заради промените в българския енергиен закон. Тя подчерта, че законите на ЕС важат за всякаква инфраструктура под юрисдикцията на ЕС, което включва българските териториални води.
„Дължината на секцията на сушата – дали ще е 2 км или 20 км – не е релевантна към това важи ли европейската газова директива или не”, заяви Бергер. Тя добави ЕК е притеснена и от по-широкото Междуправителствено споразумение на България с Русия по отношение на „Южен поток”.
Според анализ, който ЕК направи на споразуменията между България и Русия, България е предоставила възможно най-лекия данъчен режим на „Газпром”, което противоречи на нормите в ЕС. Друго противоречие – според договорките тарифите за ползване на газопровода ще бъдат определяни от компанията, докато европейските закони предполагат това да се прави от националния регулатор.
Още: България е с най-голям спад на строителната продукция в ЕС
„Ако „Южен поток” бъде построен и използвана в нарушение на европейските закони, Комисията ще вземе необходимите мерки”, уверява Бергер.