Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо мравките не спят - научете причината?

18 декември 2024, 07:45 часа

Човешката физиология е изключително мистериозно нещо. Отдавна казваме, че сънят е най-доброто лекарство, но дори не осъзнаваме колко полезен е сънят за нас и нашия имунитет. Учените все още не могат да разрешат мистерията на сънищата, които често съпътстват съня. Научната общност повдига още повече въпроси относно така наречените осъзнати сънища, които човек може да контролира със силата на съзнанието (или подсъзнанието си) по време на заспиване и в различни фази на съня.

Въобще спят ли мравките?

Изглежда, че спането е присъщо на всички живи същества на нашата планета, но, може би, в действителност не е така. Поне така се смяташе сравнително дълго време. В света има живи същества, които изобщо не се нуждаят от сън. Тези същества включват мравки. Има редица учени по насекоми, които твърдят, че мравките не спят през целия си живот. Учените бяха подтикнати към тази идея от многобройни изследвания на живота на тези работещи насекоми. Видео-материали след изучаване на много мравуняци в различни части на света показват, че по-голямата част от мравките са постоянно в движение - което породило хипотезата, че те изобщо не се нуждаят от сън.

Още: Учени направиха "мравешко кисело мляко", пресъздавайки древна българска технология

Има обаче и друго мнение...

Новата хипотеза

Бяха представени видео материали, показващи мравки в статично състояние. Те буквално застиват по пътя си, дори навеждат глави и мустачките-антени спират да се движат.

Това породи нова хипотеза. Според нея спирането на мравката за минута-две представлява нейният сън. Това също има някакво потвърждение. Мравките, които тичат покрай „почиващата“, я докосват. Но тя изобщо не реагира или пък реакцията й е вяла, ленива и отпуснато-пренебрежителна. Проучвания върху т. нар. „огнени мравки“ показват, че те имат приблизително 253 подобни епизода на „сън“ през деня. Всеки продължава средно 1,1 минути.

Още: Разтоворът, с който ТРЯБВА да полеете градината през октомври, за да се избавите от мравките

Особено впечатляващи са изследванията върху „цариците-майки“ на мравките. Първоначално също се смяташе, че те не спят. Но видеокамера, поставена в килията на царицата, я снима как „заспива“ до 100 пъти на ден. При това, общата продължителност на дневния сън е сравнима с тази на хората - около 8 часа дневно.

Какво сънуват мравките?

Американски учени от Университета на Южна Флорида и Тексаския университет изследваха поведението на разпространените в САЩ вече споменати „огнени мравки“ (Solenopsis invicta) в зони, свързани със съня и почивката.

Тези проучвания демонстрираха нещо странно: оказа се, че мравките работнички и мравките „царици“ спят напълно различно.

Още: Подправката, която ще прогони мравките от градината ви само за ден

Работещите мравки, заети с полезни задачи, спят твърде кратко - по-малко от пет часа на ден. Освен, това те не прекарват цялото това време наведнъж в сън, а го разтягат на десетки малки периоди с продължителност около минута. Така през деня една мравка работничка може да подремне до 250 пъти! Благодарение на тази ежедневна рутина повече от 80% от популацията на мравуняка е винаги будна, така че колонията от мравки винаги е готова за неочаквани събития – например, нападение от други насекоми.

А „цариците“ на мравките обичат да си подремват. Те правят редовни почивки за сън и спят около 9 часа дневно. Това също се извършва на интервали - около 6 минути по 90 пъти на ден. Те имат два вида сън. Понякога просто дремят - тогава антените им са вдигнати, устата им е отворена и лесно могат да излязат от това състояние. А понякога заспиват дълбоко – тогава антените им са спуснати и устата им е затворена.

Още: Стар градинарски трик: Как да се избавите от мравките с помощта на сода

В това състояние, според учените, те са способни да сънуват. Това се доказва от бързото потрепване на антените, което може да е аналог на бързите движения на очите при гръбначните животни. Това се проявява при тях във фазите на дълбок сън по време на сънища.

Но какво точно сънуват огнените мравки все още е загадка.

 

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес