Пациентите с неврологични заболявания, свързани с възпалението на нерви и причиняващи не само неврологична болка, но и мравучкане, изтръпване и други неприятни симптоми, не са обречени да живеят с хронична болка, тъй като тези заболявания се влияят от терапия. За да открият правилната обаче, важно е да се обърнат към точния специалист.
Какво е ишиас?
Неврологична болка в областта на кръста и долните крайници, причинена от възпаление на седалищния нерв, наричаме ишиас. Именно засягането само на долните крайници е една от разликата между радикулит и ишиас или поне една от ключовите такива. Ишиасът може сериозно да повлияе качеството на живот и да навреди на съня, тъй като болката е толкова силна, че често събужда страдащия и не му дава покой в легнало състояние.
Още: Акупунктурата наистина работи при ишиас, установи изследване
Болката е продължителна, уморителна, пациентите трудно намират положение, в което да чувстват облекчение, а излъчването на тази болка към единия крак по цялата му дължина допълнително утежнява ситуацията. Освен болката има и усещане за парене, за електрически ток или изтръпване.
Какви са причините за ишиаса?
Много и разнообразни са причините, поради които се проявява ишиасът. Сред тях могат да бъдат:
- Дискови хернии, засягащи периферните нерви, лежащи в гръбначния канал;
- Туморни формации – първични или вторични, които са резултат от метастази;
- Възпалителни процеси;
- Херпес зостер и др.
Преглед при специалист – невролог – и ЕМГ изследване са начинът за поставяне на диагнозата.
Още: При ишиас - покой или движение помага повече
Какво е радикулит?
Неврологичната болка във врата, гърба, ръцете, придружена с изтръпване на крайниците и други неприятни симптоми, говори за радикулит. Когато засяга горната част на тялото, се нарича плексит. Усещанията са по хода на периферните нерви. Тъй като лисват тежки симптоми като ограничена подвижност, често бива пренебрегвана болката и пациентите търсят лекарска помощ късно. Колкото по-рано се постави диагнозата, толкова по-лесно ще е лечението. Радикулитът се диагностицира и лекува от невролог. Вашият личен лекар ще ви насочи към специалиста, който ви е нужен. След преглед и изследвания той ще установи дали се касае за нещо по-сериозно като увреждане на дискове и прешлени, или за нещо по-безобидно като възпален нерв, дразнене на коренчетата и др.
Каква е разликата между радикулит и ишиас?
За да разберете по-добре разликата между радикулит и ишиас, следва първо много добре да разберете какво точно е радикулит и какво ишиас. Възпаление на гръбначните нерви, причинено най-често от остеохондроза, наричаме радикулит. В зависимост коя част от гръбначния стълб засяга различаваме шиен, гръден, лумбален и сакрален радикулит. Засягащият седалищния нерв е известен като ишиас, а този, който засяга шията – наричаме просто радикулит или още плексит. Разликата между радикулит и ишиас е именно в частта от гръбначния стълб, където се наблюдава проблемът, в резултат на който пациентът изпитва страдание и болка. Тоест радикулитът е общото наименование на проблема, независимо в коя част на гърба възниква, докато ишиасът засяга кръста и долните крайници. При ишиас се наблюдава и тежка отпадна симптоматика – по-студен крайник при допир, намалена чувствителност, степажна походка и не са изключени и парези.
Още: По стара българска рецепта: Ракия с хрян е вашето решение за ишиас
Наричат ишиаса и „радикулопатия“, като радикулопататия е не само болката в кръста и по продължението на крака, но и тази вън врата. Радикулопатията представлява компресия на нервното коренче в гръбначния мозък и като всяка компресия е свързана с необходимост от помощ от специалист. Ишиасът се определя в медицинския свят като „радикулопатия“.
При всички подобни заболявания се препоръчва физиотерапия, акупунктура и различни медикаменти за облекчаване на болката. Неврологът е специалистът, който може да ви помогне за диагностициране и лечение.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Още: Заради ишиас папа Франциск няма да води тържествените литургии
източник: https://bosic.com.au/what-is-sciatic-pain/