Тревожните хора определено живеят под постоянен стрес, градят странни навици като например треперене, заекване, гризане на нокти. Но пък са по-умни от спокойните личности. Нека разберем на какво основание твърдим това:
Фактът, че тревожните хора са по-умни от останалите, е доказан чрез редица проучвания и изследвания. Например през 2015 г. канадски университет прави проучване с 100 студенти, за да види нивата на притеснение от изпита. Резултатите сочат, че студентите, които са се тревожили повече преди това, са с по-високи резултати на изпита.
Малко по-рано, през 2012 г. пък психолози от център „Херцлия“ провели изследване с помощта на 80 студенти, които трябвало да оценяват произведения на изкуството чрез софтуерна система, имитираща появата на вирус в компютъра. В последствие, студентите, които се притеснявали най-много, са положили по-големи усилия и съсредоточеност в разрешаването на проблема, отколкото останалите. И успешно са се справили с премахването на вируса.
Друг „плюс“ е, че хората с по-голям коефициент на тревожност по-бързо идентифицират прииждащи заплахи, отколкото спокойните личности.
Психиатърът Джеръми Коплан установява, че хората с по-сериозно тревожно разстройство имат и по-голям коефициент на интелигентност. Странно, нали? Според специалистите, тези, които се тревожат, са тези, които постоянно търсят алтернативи и различни решения на проблемите, за да са сигурни, че ще се справят с тях. Това определено ги прави по-умни от останалите, защото научават нови неща, имат различни гледни точки и т.н.
Децата, също склонни да се тревожат повече, биват по-усърдни и изпълнителни в детската градина или училището. Те се притесняват от провал, затова се стремят към надграждане на уменията. Естествено, няма как това да се отнася за абсолютно всички хора, но със сигурност обхваща голяма част от този тип личности.
Отново през 2012 г. е проведено друго проучване, доказващо обратните резултати – как тревожността пречи на нашата интелигентност. Другата група със по-спокойни е имала по-високи резултати и коефициент на интелигентност, защото са били уверени и сигурни в себе си и знанията, които имат.
Психологът Робърт Емпщайн споделя, че обяснението за отрицателното влияние на тревожността е, че когато хората се притесняват, мислите им са разбъркани и неясни. Но въпреки изключенията, основната констатация е солидна.
Интересен факт, който може би не знаете е, че някои от най-известните личности за всички времена са имали тревожни разстройства. Значителни, интелигентни и значими за света хора като Чарлз Дарвин, Никола Тесла и Ейбрахам Линкълн. Затова, ако и вие попадате в списъка с тревожни хора, не се притеснявайте, най-вероятно съдбата ви е отредила сериозно място и значение.