Ядките са изключително полезни за нас и са богати на необходимите за здравето ни хранителни вещества. Но съдържат и фитинова киселина, която няма никакви ползи за организма ни и дори може да отстрани микроелементите, съдържащи се в ядките. Не могат да се усвоят напълно и всичките полезни вещества, затова е добре да я отстраним или поне да намалим количеството й, а тове се осъществява чрез едно просто действие – накисване на ядките преди консумация. Този метод подстрекава отделянето на фитоза, а това е вещество, което понижава нивата на фитинова киселина. Нека видим как правилно да накисваме ядките си в следващите редове.
Още: Колко населени места у нас са кръстени на Васил Левски
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Накисване на ядки
В миналото накисването на ядките е било задължително, а след него те са оставяни на слънчева светлина, за да се изсушат и след това се консумират смлени. Накисването се е правило в солена вода, но днес според експертите подсоляването не е необходимо.
Ако все пак държите да добавяте сол към водата за накисване – използвайте хималайска или морска. Съотношението в количеството вода-ядки-сол трябва да изглежда така: например за 100 г ядки използвайте 200 мл вода и 1 лъжичка сол. Използвайте стъклен съд за накисването или някакъв друг, само да не е пластмасов. Важно е да уточним, че водата трябва да е гореща.
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
Не можем да кажем общо за всички ядки колко време трябва да се накисват, тъй като те са различни видове и съответно необходимото време е различно. За ядки от вида на орехи, лешници, пекани и кедрови ядки ще са необходими около 8 часа накисване, а за кашуто – 6 часа. Кашуто всъщност се използва и в много рецепти за сладкиши и десерти, така че е по-добре то да е предварително накиснато, за да не се разруши консистенцията му. По този начин кашуто ще стане меко и гъвкаво, по-лесно за обработка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Друг плюс на процеса на накисване е, че вкусът на ядките по този начин се изостря, става по-наситен.
Може дори да не изчислявате колко време накисвате ядките си, а да ги поставите във вода вечерта и да ги оставите да пренощуват през нощта. На сутринта те трябва да се измият и да се подсушат с хартия. Ако решите да ги обработвате след това, препоръчваме ви да се случва във фурната и да избягвате пърженето.
Накиснатите ядки може да използвате и за приготвяне на домашни растителни и ядкови млека, но ако нямате време да пренощуват цяла вечер, може да ги оставите и само няколко часа.