Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Помага ли разтягането при натоварени мускули за изчезване на болката?

04 ноември 2024, 15:30 часа

На всички ни е казвано, че разтягането е чудесен начин да поддържаме тялото си отпуснато и гъвкаво, и да се предпазим от евентуални болки и схващания. Но дали разтягането, което правите, когато вече ви боли, действително ви помага?

Отговорът отчасти зависи от това защо ви болят мускулите. Има три неща, които трябва да имате предвид:

  • Мускулите ви може да са слаби;
  • Обхватът на движението ви може да е ограничен поради хронично стягане;
  • Мускулите ви може да са били увредени поради тежка тренировка.

Още: Разтягане: Защо е необходимо и основните грешки

Нека вземем първото. Простото задържане на тялото в определена позиция - например при гледане на телевизия или дълго шофиране - може да умори мускулите ви, което да ги накара да се чувстват сковани или болезнени, тъй като те работят усилено, за да задържат тази позиция. Колкото по-малко сила и издръжливост имат мускулите ви, толкова по-склонни сте към този вид болка.

Второ, може да усещате болка във врата (или в други области), защото мускулите ви са се скъсили или стегнали с течение на времето, намалявайки обхвата на движение. Например, колкото повече време прекарвате прегърбени над екраните, толкова по-малка е гъвкавостта на мускулите около врата и раменете ви.

И накрая, ако току-що сте приключили с тежка тренировка, може да получите мускулна треска. Когато спортувате за първи път от известно време или променяте режима си, можете да причините малки увреждания или микротравми на мускулните влакна. Това предизвиква възпалителна реакция, която допълнително увеличава болката и сковаността.

Когато извършвате статично разтягане - да речем, задържате дадена позиция за определено време - вие разтягате актиновите и миозиновите нишки, удължавайки мускулите си. Когато се сблъсквате с лека скованост и болка, разтягането на болезнените мускули може да увеличи подвижността и обхвата на движение в момента, позволявайки ви да се движите по-свободно. Ако се прави редовно, то може да запази този обхват на движение и да поддържа мускулите ви по-гъвкави и подготвени да се справят с предизвикателствата на деня.

Още: 5 лесни упражнения за облекчаване на болки във врата

Прекъсването на седящи или повтарящи се дейности с почивки за разтягане може да предотврати натрупването на умора и напрежение, които на първо място причиняват болки. Освен това леките движения, като например активното разтягане, увеличават притока на кръв и телесната температура, като загряват мускулите и същевременно облекчават стягането и напрежението.

И така, кога трябва да се разтягате, ако изпитвате болка?

За мускулите, които просто са се стегнали или скъсили с течение на времето и са намалили обхвата на движение, разтягането вероятно ще бъде полезно, стига да не предизвиква повече болка.

Но ако изпитвате болка, защото мускулите ви не са достатъчно силни, за да задържат фиксирана позиция, статичното разтягане може да не е правилното решение само по себе си. От друга страна, динамичните разтягания, които съчетават гъвкавост с движение, за да преминат ставите ви през по-голям диапазон на движение, а не само да ги удължат, може да са по-добри, тъй като активират нервната ви система, за да подобрят координацията между ума и мускулите ви.

Още: Подготовка на тялото за деня: защо е добре да се разтягате след сън

Проблемът е, че не винаги е лесно да се направи разлика между тези два вида болка. Но има някои фактори, които могат да помогнат за разграничаването им: Ако усещате, че вратът ви е уморен, главата ви е „тежка“ или ви е трудно да се задържите, това може да е слабост, а не стягане. Друга подсказка е да опитате да се разтегнете. Да речем, че имате досадна болка в подколянното сухожилие. Ако можете да намерите начин да го разтегнете, и това подобрява нещата, вероятно се дължи на факта, че мускулите ви просто са били сковани. Но ако не успеете или ако облекчението не трае дълго, това сочи отново към слабост.

Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес