Нов метод за боядисване на деним в типичния син цвят, демонстрират учени. Чрез него ще се намали токсичността за околната среда, съобщава АФП, цитирани от БТА.
Всяка година в света се продават близо 4 милиарда панталона от деним. Цветът им се получава от синтетично индиго, използвайки токсични химикали в процеса, съответно се отделя и въглероден двуокис. Учените от Дания и Исландия, които публикуват откритията си в списание Nature comunications, са търсили метод за боядисване, който би могъл да постигне същия резултат, но по по-екологичен начин.
Те са разгледали свойствата на индикана - безцветен прекурсор на индигото, който не изисква толкова голямо използване на химикали. Според специалистите е възможно да се получават големи количества индикан с вариант на ензим, който се съдържа в растението, произвеждащо индиго. Въпреки че на този етап от производството все още се използват химикали, методът е по-прост и екологичен.
Още: Защо дънките никога няма да излязат от мода?
Новият метод
Индиканът се разтваря във вода и се нанася върху дънков плат, след което синият му цвят се "активира" с помощта на ензим или чрез излагане на светлина. По този начин въздействието върху околната среда се намалява със 73% в сравнение с обичайния метод, при който се използва светлина, и дори с 92% при използване на ензими, твърдят изследователите.
Цената е малко по-висока, но боядисването е само малка част от разходите за производство на чифт панталони от деним.
Още: 4 любопитни факта за дънките