В Древен Рим е имало много закони и ограничения, които сега ни изненадват. Въпреки това забраната за носене на панталони може да изглежда особено необичайна.
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
В днешния свят хората знаят: хората се познават по дрехите. Внимателно композираме образите си за разходка с приятели, за среща или за интервю за работа. Древните римляни със сигурност са се различавали от нас в много отношения. Но те са имали сходно мнение за дрехите: те са показвали положението и статуса им в обществото.
Не е тайна, че римската архитектура, митология и език са били повлияни от древните гърци. Същото се е случило и с облеклото: римляните са възприели тяхното презрение към панталоните. Жените и мъжете носели туники, дълги ризи, а панталоните се смятали за облеклото на варварите: дивите скити, грубите перси, народите от Източна и Централна Азия.
Цивилизацията на Древния Рим и влиянието ѝ за културата по дунавските земи (СНИМКИ
Римляните също са се смятали за цивилизовани народи и са предпочитали тоги - дрехи от бял вълнен плат с елипсовидна форма, увити около тялото, и туники. За носене на панталони, според закона на император Теодосий, приет в края на IX-V в. от н.е., следвало наказание или дори изгонване от града. Той се стремял да запази историческата идентичност на държавата, затова ограничил разпространението на модата на „варварското“ облекло.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство
Древните римски оратори също са изразявали презрение към панталоните в речите си. Марк Тулий Цицерон, говорейки в защита на бившия управител на Галия Марк Фонтей срещу обвинения в изнудване, посочва „вродената омраза“ на галите, които идвали с „военни торбести панталони“. От друга страна, тогите и туниките били дрехите на цивилизованите граждани, които не се отличавали с агресия и изостаналост.
Такива бяха „O tempora, o mores!“ или „O times, o mores!“, както казва древноримският оратор Марк Тулий Цицерон в своята „Първа реч срещу Катилина“. Към V в. сл. н. е. обаче ограничението изгубило силата си: с развитието на новите земи римските войници все пак започнали да носят по-удобни ризи и панталони, които вече не били забранени.