Главоболието понякога може да бъде продължително и неприятно. То може да развали на всеки деня. Възможно е да е кратковременно, но може и да е продължително. Независимо дали е резултат от генетични фактори, нехигиеничен начин на живот, или е резултат от стрес, то трябва да се лекува. Как невролозите се справят с главоболието? Ще ви представим няколко техни метода.
Какво представлява главоболието?
Главоболието е признато в световен мащаб като едно от най-честите и все още недостатъчно лекувани заболявания на нервната система. Според Робърт Каниецки, директор на Медицинския център на Университета в Питсбърг (UPMC), "първичните главоболия се дължат на биологични промени в мозъка. Те включват мигрена, напрежение и различни степени на главоболие."
Мигрената може да бъде придружена от редица други симптоми, като гадене, замъглено зрение, фоточувствителност, шум и дори докосване. Каниецки също така разграничава вторични главоболия, причинени от основно заболяване или някакъв друг фактор.
Струва си да научите за начините на невролозите за справяне с главоболието. Интересното е, че когато ви заболи глава, не е задължително веднага да приемете болкоуспокояващо.
Имате ли главоболие? Потърсете тихо място
"Когато имам главоболие, се опитвам да си почивам. Всичко зависи от времето на деня. По възможност си лягам. В случай на мигрена - в тиха и тъмна стая", казва Фей Бегети, невролог и невролог от Обединеното кралство.
Имате ли главоболие? Започнете да разсейвате ума си
Натовареният график не винаги позволява почивка, сън и успокоение. Рами Бърщайн, професор по анестезиология и невронаука в Harvard Medical School, казва, че „ако има главоболие и не може да подремне на работа, той се опитва да отдели време да направи нещо релаксиращо. Разходката или четенето могат да бъдат полезни“. Струва си да се пренасочи вниманието към нещо друго.
Намерете причините за мигрената
Това не винаги е лесна задача, но си струва да се търси причината за болката. Намирането му ще бъде от решаващо значение както за превантивните мерки, така и за управлението на болката.
"Повечето от пристъпите ми на мигрена са предизвикани от визуални фактори. Понякога се появяват, когато съм притеснен за нещо", каза Ян Луис Брандерс, директор и основател на Neuroscience Group в Нешвил. И тя добавя: „Моят спусък може да е червеното вино, така че се уверявам, че не пия повече от няколко унции“.
Нарушенията на съня са често срещани причини за главоболие. Противно на общоприетото схващане, основният фактор тук не е твърде малкото сън, а нарушенията в циркадния ритъм. Както обяснява Бегети, придържането към последователен график за сън и събуждане може да е по-важно от броя на часовете, които спите. И добавя: „Всяка събота имах главоболие. Сега знам, че това е резултат от прекалено много сън предната нощ.“
Имате ли главоболие? Не забравяйте да пиете повече течности, по възможност вода
Водата е най-добрият избор, когато имате главоболие. Във всякакъв вид.
Въпреки че учените не са сигурни защо (има много теории), водата е евтин и безопасен метод, както превантивен, така и лечебен. Както казва Кристина Лопес, доцент в Института по невронауки Рокфелер в Университета на Западна Вирджиния и специалист по главоболие, „За мен главоболието е най-честият сигнал, че трябва да остана хидратирана“.
Кафе при главоболие?
Колкото и да изглежда противоинтуитивно, кофеинът може да бъде ефективен антидот за главоболие. За Ян Луис Брандерс чаша кафе е първата стъпка, която прави, за да преодолее мигрената. Но човек трябва да се ограничава до една чаша на ден и подобно на лекарствата да не предозира.
Кофеинът свива кръвоносните съдове и ограничава притока на кръв към мозъка. Така че може да успокои болката. Ключът, както винаги, е умереността. Редовната консумация на кофеин може да има обратен ефект.
При главоболие намалете количеството храна и не преяждайте
Малките и чести хранения са отличен модел на хранене, също за намаляване на риска от главоболие. Склонни ли сте към тях? Яжте пет или шест пъти на ден и не преяждайте. Големите колебания в кръвната захар, които се появяват при хора, които ядат големи количества, веднъж или два пъти на ден, увеличават риска от мигрена.
Имате ли непрестанно силно главоболие? Ако е необходимо, вземете болкоуспокояващи
В зависимост от интензивността на болката Ви, Фей Бегети препоръчва лекарства без рецепта, като нестероидни противовъзпалителни средства или ацетаминофен. Изключително важно е да се следи тяхното количество. Ограничаването на болкоуспокояващите без рецепта до по-малко от 10 дни в месеца, казва Бегети, е от решаващо значение, за да се избегне болката при прекомерна употреба.
При силно и продължително главоболие е най-добре да посетите лично невролог, който може да предпише лекарства.
Ако имате здравословен проблем, винаги се консултирайте с лекар. Тази статия има информативен характер и не е метод за лечение.