Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Навиците, които най-много вредят на зъбите ни

12 ноември 2021, 16:00 часа

Миете си зъбите два пъти на ден, посещавате редовно зъболекаря и дори почиствате междузъбните пространства с конец и изплаквате устата си със специална течност. Браво - защото почти 1 милион българи изобщо не си мият зъбите! Данните за устната хигиена в България са тревожни. Един от всеки пет не си мие зъбите дори веднъж на ден, според проучване, проведено през май 2021 г.

Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски

Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?

Въпреки това, дори и да не сте в тази "скандална" група, можете да загубите здравите си зъби. Ето 5-те навика, които увреждат най-много зъбите ви според Международната стоматологична асоциация. Правите ли едно от тези неща? 

1. Гризане на ноктите

Продължителният натиск и деформация на челюстта по време на "страстни сесии" на гризане на ноктите може да доведе до нейната дисфункция. Освен това, като често държите пръстите си в устата си, рискувате появата на инфекции и улеснявате навлизането на микроби и паразити в тялото ви.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 16 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 16 февруари /валутен калкулатор/

Как да спра да си гриза ноктите? Лосионите за нокти с горчив вкус, намаляване на стреса и поставянето на реалистични цели за перфекционистите могат да помогнат. Също така е добра идея да наблюдавате обстоятелствата, при които гризате ноктите си. Психолог също може да помогне.

2. Използване на зъбите за... отварачка

Зъбите не са ножици, закачалка, отварачка или лешникотрошачка. Дъвчете само храна със зъби, вместо да чупите ядки или да държите чанта с хранителни стоки или други предмети, когато и двете ръце са пълни. Тези навици могат да счупят зъб, да наранят челюстта или случайно да погълнете нещо, което е по-добре да не се поглъща. Така че, използвайте чук за чупене на ядки, ножица за рязане и ако ръцете ви са пълни, просто оставете нещо настрана. Зъбите ви ще ви благодарят.

3. Скърцане със зъби и стискане на челюсти

Още: Какво е значението на цветовете според Фън Шуй

Още: Какъв църковен празник е на 16 февруари - какво трябва и не трябва да се прави

Събуждате ли се сутрин с възпалена челюст? Или може би стискате зъби, когато работите под напрежение? Стискането на челюстта и скърцането със зъби причиняват напукване на зъбите, отчупване на емайла и болка в ставите и мускулите на челюстта. В такива ситуации си струва да инвестирате в специална зъбна шина, носена през нощта, която не само предотвратява протриването и напукването на емайла, но и отпуска мускулите на челюстта. Имате ли този проблем? Освен това ограничете дъвките.

4. Кубчета лед в устата

Довършвате ли напитката си с лед и отпивате ли последната глътка заедно с леда в устата си? Лош навик! Ледът, удрящ зъбите, може да увреди емайла. Освен това някои хора започват да го дъвчат, вместо да смучат. Обикновено тогава ледът се счупва, но има риск зъбът или пломбата да се счупят. Затова помислете дали "играта" с леда си струва.

5. Постоянно хапане и отпиване

Хапвате или пиете нещо през цялото време и няма и час без дъвчене и преглъщане? Лошо е не само за фигурата, но и за зъбите. Давате на бактериите в устата си безкраен купон. И вие се излагате на кариес и лош дъх. Затова пийте вода вместо сокове или газирани напитки, яжте не по-често от на всеки три часа и най-добре е да изплакнете устата си с вода за уста или дори обикновена вода след хранене.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес