Повечето октоподи в Световния океан водят придънен начин на живот (близко до дъното) – при това много видове се срещат изключително на големи дълбочини. Те са най-известният разред главоноги. Науката, която изучава октоподите и други главоноги, се нарича теутология. Сега учените продължават да ги изследват, като използват най-модерните технологии за тази цел.
Интересното е, че тези същества имат 3 сърца - а във вените им тече синя кръв. При това те са много интелигентни, което е доказано от редица експерименти.
Малко хора знаят факта, че тези главоноги могат да живеят няколко часа без вода. За съжаление поначало продължителността на живота на октоподите е само до 5 години, при това големите индивиди живеят още по-малко - до 2 години. Любопитно е, че тези същества нямат скелет - в резултат на което всичките им движения се извършват с помощта на мускули и сухожилия. Поради липсата на скелет, те могат да се вмъкват дори в малки дупки. Някои от октоподите, които обитават океана, се отличават със своите невероятни размери и анатомични характеристики.
Октоподът дофлейн
Най-големият вид октоподи на планетата е кръстен на немския зоолог Франц Теодор Дофлейн (1873 - 1924). Дължината на тялото му достига 9.6 м, а теглото му - 270 кг! Откъдето и да го погледнеш, това е истинско морско чудовище. Интересен факт е, че такъв гигант израства от ларва с диаметър не повече от 4 мм. Октоподите дофлейн често се наричат морски дяволи заради израстъците над очите им, подобни на рога. През 1940-те години научният свят имал възможност да опознае един от най-големите дофлейни. Теглото на морското животно било около 180 кг, а дължината на тялото 8 м.
Октоподите дофлейн предпочитат да обитават хладни води, като ловят риба, ракообразни и други главоноги. Тялото им, както по принцип на октоподите от всички разновидности, е изключително пластично.
Октоподът аполион – ангелът на смъртта
Октоподът аполион е получил зловещото си прозвище далеч неслучайно. Когато нападат плячката си, този вид октоподи хвърлят в нея струя отрова, след което започват да изсмукват вътрешностите ѝ. Ловуват основно морски раци. За човек ухапването от аполион не е фатално, въпреки че е доста осезаемо. Отокът може да остане до 2-3 седмици. Учените твърдят, че по принцип октоподите не нападат хората и предпочитат да направят всичко възможно, за да избягнат среща с човека – като всички ухапвания от тези главоноги са с цел самозащита, когато се почувстват застрашени.
В края на ХІХ век бил открит 5-метров аполион, чийто обхват на пипалата достигал 8.5 м. Прави впечатление, че телесното тегло на октоподите от този вид е много малко, а размерът на самото тяло рядко надвишава 30 см. Тези октоподи се срещат предимно във водите на Северна Америка.
Кръстиха на Джо Байдън древен калмар-вампир
Октоподът янаги-дако
Един от най-големите октоподи е янаги-дако, или „върбов октопод“, който живее в крайбрежните води на японския остров Хокайдо. Дължината на тялото му може да достигне 3 м. За японците янаги-дако е истински кулинарен деликатес - но, поне засега, гастрономическите увлечения на хората по негов адрес не застрашават съществуването на вида.