Зъболекарите обявяват бактерията Streptococcus mutans, която мигрира в устната кухина от стомаха, за виновник за нашите зъбни проблеми. Тя превръща въглехидратите в увреждаща емайла киселина. Инфекциозната природа на кариеса е установена едва през XX век. През Средновековието лекарите са били сигурни, че червеите изяждат зъбите. И те капели отрова и нажежен метал върху засегнатата кухина.
Още: Голяма задушница: Никога НЕ правете това на гробището
Още: Голяма задушница: Молитвата, която всеки трябва да каже на този ден
За щастие технологията за лечение на кариес направи крачка напред. Ще говорим за тях, но за начало - най-простото нещо, което трябва да запомните, за да предотвратите кариеса.
Казват, че захарта е лоша и това не е мит. Направете си правило: ако ядете нещо сладко, изплакнете веднага устата си. Още по-добре, измийте зъбите си. Ако искате шоколадово блокче - измийте го с не много горещ чай. Яжте сладко, кекс, торта през нощта и не работете с четка за зъби - осигурена е среда за размножаване на бактерии. Най-вредни са лепкавите, дъвчащи бонбони. Карамелът има същия ефект. А близалките, ако се дъвчат, нараняват емайла.
Пием газирани напитки, пресни сокове през сламка - намаляваме контакта със зъбите. Но хрускаме моркови, ябълки, други твърди зеленчуци и плодове - те премахват плаката върху емайла, подобряват кръвообращението във венците.
Още: Какво не се прави на Задушница?
Още: Голяма задушница иде в събота, НЕ нарушавайте тези забрани
Хранителните остатъци се утаяват на повърхността на зъба, образува се плака - там, където бактериите се размножават, отделят киселина. Кариесът все още е повърхностен, той е обратим. Достатъчно е да се минерализира зъбът, като се покрие със защитен гел.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е моето ангелско число – ето как да определим!
Още: Знаете ли как се разбиват белтъци на сняг само със захар
Емайлът започва да изтънява. Трябва или да пробиете, или да използвате метода Icon - лечение без бормашина. Състав на киселинна основа, нанесен върху засегнатата област, затваря кухината и спира растежа на бактериите.
Особено трудно е да се диагностицира увреждането на зъбния корен: инфекцията се появява под венците и не излиза веднага. Усложнението е гнойно-некротичен процес и възпаление на надкостницата.
Когато се образува дълбока кариозна кухина, пробиването е необходимо. Увреждането на дентиновите слоеве може да доведе до развитие на пулпит, пародонтит или загуба на зъби.
Устройства за пробиване на зъбен камък се появяват през 17 век. През 1871 г. е изобретена бормашина с педал, подобна на крачна шевна машина. През 1911 г. белгийският лекар Емил Хю патентова устройство с електрически мотор. Днес обработката често се заменя с лазер.
Ако кариесът не се лекува, той се превръща в пулпит - възпаление на нерва на зъба, което застрашава от пародонтоза, когато пулпата напълно загуби своята ефективност. В някои случаи възниква възпаление на челюстната кост. И това вече е заплаха за живота.
При напреднал кариес нервът умира. Гнойната инфекция се разпространява по-дълбоко, засяга тъканите около зъба. Ако се остави без надзор, може да се развие фатален сепсис.