Плодовете са от най-полезните и необходими ни храни, те съдържат редица нужни на организма ни вещества – фибри, витамини, антиоксиданти, минерали. Сушените плодове се включват в редица диети и присъстват в повечето здравословни закуски. Но за тях знаем, че са с по-високо съдържание на калории и захари заради преработката им. Като пример можем да сравним стафидите и гроздето – в 30 грама стафиди откриваме 22 гр въглехидрати, а в прясното грозде – едва 5 гр въглехидрати за същото количество. Въпреки по-високите си стойности, от тях също можем да си набавим необходимите полезни вещества.
Високото съдържание на фибри в тях спомага за намаляване риска от сърдечносъдови и храносмилателни заболявания като диабет и затлъстяване, като най-подходящи за тази цел са стафидите. А антиоксидантите в състава им спомагат за борбата със свободните радикали. С най-висока концентрация на антиоксиданти са сушените кайсии, сливи и ябълки.
Трябва ли да се притесняваме поради наличието на много захари в сушените плодове?
Сушените плодове преминават през процес на дехидратиране, в резултат на което е увеличават концентрираните захари в тях. Много от продуктите на пазара дори са допълнително овкусени със захар или бяло брашно за повишаване на трайността и вкуса им. Затова е важно да внимаваме с количеството сушени плодове, което консумираме на ден. И да не са допълнително обработени със захар, те са богати на фруктоза. Натрупването на прекалено количество фруктова захар в тялото увеличава риска от развитието на заболявания като безалкохолна чернодробна стеатоза, повреден липиден профил, повишен холестерол, диабет, заболявания на сърцето и др.
Подобно на ядките, сушените плодове са полезни само ако не прекаляваме с тях. А това се случва лесно и неусетно, затова ви препоръчваме предварително да отделите нормалната порция и да не хапвате директно от пакета например, за да проследите количеството, което сте изяли. Контролирайте порциите си, за да извлечете ползите за вас.
По какъв начин най-правилно да хапваме сушени плодове?
Отново ще кажем, че някои сушени плодове са допълнително обработени – препоръчваме ви да четете етикетите преди да закупите подобен продукт, защото тези сушени плодове са най-нездравословни.
Подбирайте вида на сушения плод спрямо нуждите ви, ако имате такива. Например ако страдате от запек за вас най-подходящи ще са сините сливи, тъй като те са с доста високо съдържание на фибри. Ако имате проблеми със сърцето или искате да контролирате нивата на кръвната си захар – стафидите ще спомогнат за тази цел. С богато съдържание на калций пък са сушените смокини.
Обобщаваме, че сушените плодова наистина са полезни за нас и имат доста благоприятни ефекти върху организма ни, стига да не прекаляваме с приетото количество.