Животът във високи сгради, въпреки че предлага множество предимства като зашеметяващи гледки, удобство и съвременни удобства, може да представлява особена опасност за определени групи хора. Д-р Илейн Шварц, известен епидемиолог, обяснява рисковете, свързани с живота във високи сгради, особено за възрастните хора, хората с респираторни заболявания и тези с ограничена подвижност.
Възрастните хора
За възрастните хора животът във високи сгради може да представлява няколко предизвикателства. Д-р Шварц отбелязва, че с напредването на възрастта физическите възможности на хората често намаляват, което затруднява бързата им евакуация в случай на извънредни ситуации като пожари или прекъсване на електрозахранването.
Учени: Хората, които живеят на тези етажи, са с по-висок риск от някои заболявания
Високите сгради обикновено разчитат в голяма степен на асансьори за достъпност и ако те са извън строя по време на извънредна ситуация, възрастните хора може да се затруднят или да им е невъзможно да използват стълбите. Това може да доведе до повишено безпокойство и риск по време на такива събития. Освен това социалната изолация, която вече е проблем за много възрастни хора, може да се изостри във високите сгради, където взаимодействието със съседите може да бъде ограничено.
Респираторни състояния
Лицата с респираторни проблеми, като астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), също могат да бъдат изложени на значителни рискове. Д-р Шварц обяснява, че качеството на въздуха във високите сгради може да бъде влошено поради лоша вентилация и натрупване на замърсители.
По-високите етажи могат също така да бъдат по-силно засегнати от външното замърсяване на въздуха, тъй като са по-близо до източници като емисиите от превозни средства, които се издигат и разпръскват в горните слоеве на атмосферата. Освен това, ако вентилационните системи не се поддържат правилно, могат да се разпространят плесени и други алергени, което да влоши дихателните състояния.
На кой етаж е най-добре да се живее в блок?
Ограничена мобилност
Хората с увреждания или тези, които се възстановяват след операции или наранявания, често имат ограничена подвижност, което прави придвижването по високите сгради особено трудно. Д-р Шварц подчертава, че въпреки че съвременните високи сгради обикновено са оборудвани с функции за достъпност, те може да не са достатъчни при спешни случаи. Например в случай на земетресение или голяма авария в електрозахранването асансьорите може да не работят, което ще остави хората с проблеми с придвижването в безизходица. Усилията, необходими за евакуация по стълбищата, могат да бъдат обезсърчителни или дори невъзможни за тези хора, което излага живота им на риск.
Допълнителни съображения
Д-р Шварц споменава и психологическото въздействие на живота във високи сгради. Средата с висок стрес може да бъде вредна за психичното здраве, а страхът от попадане в капан по време на извънредни ситуации може да допринесе за тревожност и други състояния, свързани със стреса. Семействата с малки деца също могат да смятат, че животът във високите сгради е опасен поради риска от падане от балкони или прозорци.